POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-79-2-BS/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.09.2005, sygn. PP/443-79-2-BS/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 06 czerwca 2005r. w zakresie sprzedaży bram garażowych dla firmy dilerskiej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 06 czerwca 2005r. (data złożenia w tut. Urzędzie 06 czerwca 2005r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka jest producentem wszelkiego rodzaju bram garażowych (drewnianych, stalowych i aluminiowych). Sprzedaż swoich wyrobów prowadzi przez dilerów (montaż przez firmę dilerską) oraz bezpośrednio dla klienta indywidualnego (montaż przez własną grupę montażową).

Spółka ma wątpliwości związane z wysokością stawki podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży bram garażowych dla firmy dilerskiej (montaż przez firmę dilerską).

Zdaniem Spółki stawka podatku od towarów i usług powinna wynosić 22%.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy oraz art. 8 ust. 3 ustawy, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Klasyfikacje statystyczne decydują czy mamy do czynienia z dostawą, czy ze świadczeniem usług, oraz czy w skład danej usługi wchodzą materiały niezbędne do wykonania zlecenia. Podatnik zobowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności, w tym również w zakresie klasyfikacji statystycznych.

Stawka podatku dla towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%.

Również w ramach przepisów przejściowych i końcowych ustawodawca wskazał w ustawie przypadki, w stosunku do których stosuje się w określonym ściśle czasie preferencyjne stawki podatku.

Jednakże wśród wskazanych przypadkach w ustawie oraz ww. rozporządzeniu nie wymieniono sprzedaży bram garażowych. W związku z powyższym sprzedaż bram garażowych dla firmy dilerskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej ( Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Opolski Urząd Skarbowy