Pismem z dnia 07.07.2005 r. (data wpływu- 12.07.2005 r.) Spółka zwróciła sięz prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zast... - Interpretacja - RO ?XV/443/VAT-428/53/RF/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.08.2005, sygn. RO ?XV/443/VAT-428/53/RF/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 07.07.2005 r. (data wpływu- 12.07.2005 r.) Spółka zwróciła sięz prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie hurtowej sprzedaży mięsa i wędlin. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W celu zwiększenia sprzedaży towarów firma zakupuje urządzenia AGD (krajalnica, lady chłodnicze) i przekazuje je do nieodpłatnego korzystania wybranym, znaczącym odbiorcom firmy.
Przekazanie następuje protokołem zdawczo-odbiorczym, w którym zastrzega się wykorzystywanie urządzenia tylko i wyłącznie do wyrobów dostarczanych przez naszą firmę (krajalnica do krojenia wędlin, lada do przechowywania dostarczanych przez firmę towarów).
Pracownik firmy dostarczający towar jest zobowiązany do kontrolowania czy klient przestrzega warunków umowy. Klienci nie wystawiają faktur za udostępnianie powierzchni np. pod ladę chłodniczą.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2.eksport towarów;
3.import towarów;
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jednakże w myśl art. 8 ust. 2 w/w ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż przekazane kontrahentom urządzenia AGD pozostają jej własnością, a kontrahenci mogą je wykorzystywać wyłącznie na potrzeby sprzedaży wyrobów Spółki. Ponadto celem nieodpłatnego przekazania urządzeń jest zwiększenie obrotów ze sprzedaży towarów, zatem występuje ścisły związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą w zakresie hurtowej sprzedaży mięsa i wędlin.

Oznacza to, iż oddania urządzeń AGD do nieodpłatnego korzystania nie można traktować jako odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy podatkowej.

W związku z powyższym przekazanie przez Spółkę kontrahentowi urządzeń AGD do nieodpłatnego korzystania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku