P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1406/VAT/443-31/MO/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2005, sygn. 1406/VAT/443-31/MO/05, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60), po zapoznaniu się z wnioskiem Strony z dnia 28.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


p o s t a n a w i a


stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 28 czerwca 2005r. Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiono następujący stan faktyczny:

Strona posiada samochód osobowy użytkowany na podstawie umowy dzierżawy zawartej w dniu 30.04.2005r., oraz motocykl użytkowany na podstawie umowy leasingu zawartej w dniu 06.10.2004r.

Jako leasingobiorca motocykla i najemca samochodu osobowego podlegają pod przepis art. 86 ust. 7, w związku z czym przysługuje im odliczenie podatku naliczonego stanowiące 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, - nie więcej jednak niż 5.000zł. Od zakupu paliwa do motocykla i do samochodu osobowego Strona nie odlicza podatku VAT.

Pojazdy będące przedmiotem zapytania nie są pojazdami w rozumieniu art. 86 ust. 3 bo nie są nabyte a tylko użytkowane na podstawie art. 86 ust. 7. Fakt że przedmioty zapytania nie są nabyte lecz użytkowane na podstawie umów leasingu i dzierżawy, powoduje że Strona ma wątpliwości czy nieodliczanie podatku VAT jest zgodne z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, który nie wymienia w swej treści podatników użytkujących samochody i pojazdy samochodowe o których mowa w art. 86 ust. 7.

Pytanie podatnika.

Czy można odliczać VAT od paliwa używanego do napędu motocykla i samochodu osobowego użytkowanych na podstawie umowy leasingu i umowy dzierżawy?

Stanowisko podatnika

Strona nie ma możliwości odliczania podatku VAT od paliwa do napędu samochodu osobowego użytkowanego na podstawie umowy dzierżawy, jak również od paliwa do napędu motocykla.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przypadki, gdy podatnik mimo, że dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną, nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego, określone zostały między innymi w art. 86 i art. 88 cyt. ustawy.

Stosownie do art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc ( siedzeń ) łącznie z miejscem dla kierowcy kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5 000zł.

W myśl art. 86 ust. 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu poprzednim, nie posiadają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Zaś zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Powyższe uregulowania wskazują, iż ograniczenia w odliczaniu podatku VAT wynikające z art. 86 ust. 3 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i innych pojazdów samochodowych nie spełniających warunku dopuszczalnej ładowności.

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie określa pojęć: " samochód osobowy i pojazd samochodowy". Taką definicję zawiera ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm. ). Zgodnie z art. 2 pkt 33 tej ustawy pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; natomiast zgodnie z pkt 45 cyt. przepisu, motocykl jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem - wielośladowym.

Reasumując ograniczenia wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT mają zastosowanie także do motocykli uznawanych jako pojazdy samochodowe, co oznacza, że Spółce nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie paliwa zarówno do samochodu osobowego jak i do motocykla.

W świetle powyższego stanowisko Strony jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż na podstawie ustawy z dnia 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 90, poz. 756), z dniem 22.08.2005r. uległy zmianie przepisy dotyczące odliczania VAT od samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych oraz zakupu paliwa.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim