POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-406/41/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2005, sygn. PP-406/41/2005, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny wynikający z wniosku:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży samochodów używanych i w dniu 3 marca 2005 r. zakupił w państwie Wspólnoty (Austrii) samochód osobowy marki Volkswagen Polo Kombi, rok produkcji 1998. Z dokumentu zakupu wy­nika, że dostawa tego samochodu nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą.
Pytanie dotyczy, czy dokonując sprzedaży tego samochodu należy odprowadzić podatek od towarów i usług od całej wartości sprzedaży, czy też jest możliwość opodatkowania tej transakcji zgodnie z zapisem art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (opodatkować marżę).
Stanowisko pytającego: w momencie sprzedaży można opodatkować marżę.

Ocena prawna stanowiska pytającego:
W myśl zapisu art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kra­ju.

Definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów określa art. 9 wyżej cytowanej usta­wy o podatku od towarów i usług.
Nabycie używanego środka transportu w kraju unijnym jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług, gdy spełnione są warunki do uznania tego nabycia za wewnątrzwspólnotowe naby­cie towaru. Ma to miejsce wówczas, gdy jest ono dokonywane za wynagrodzeniem w celu uzyskania prawa do rozporządzania tym środkiem transportu jak jego właściciel, a:
1) dostawcą tego środka transportu jest podatnik - czy to podatku od towarów i usług pro­wadzący działalność gospodarczą, czy też podatku od wartości dodanej, u którego sprze­dawane środki transportu służą czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
2) nabywcą używanego środka transportu jest:
a) podobnie jak w przypadku dostawy, podatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą, czy też podatku od wartości dodanej, u którego nabywany śro­dek transportu ma służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna nie będąca podatnikiem, o którym mowa powyżej.

Natomiast nabycie używanego środka transportu, które nie spełnia przesłanek zaliczenia do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli więc podatnik wykonuje czynności polegające na dostawie (sprzedaży) towarów używanych, którymi są samochody, nabytych przez niego uprzednio dla celów prowadze­nia działalności lub importowanych w celu odsprzedaży - podstawą opodatkowania po­datkiem jego dostaw (sprzedaży) jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca samochodu, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku, przy spełnieniu poniższych warunków.
Aby miała zastosowanie ta zasada opodatkowania, używane samochody muszą być nabyte od:
1) osoby (fizycznej, prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej) nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług (prowadzącym działal­ność gospodarczą),
2) podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, jeżeli dostawa tych samochodów jest zwolniona od podatku przedmiotowo (art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług) lub podmiotowo (art. 113 cyt. ustawy),
3) podatnika - pośrednika w handlu takimi samochodami, który przy swojej dostawie doko­nał opodatkowania marży.

Z załączonego do wniosku dokumentu zakupu wynika, że podmiot unijny nie potraktował niniejszej czynności jako wewnątrzwspólnotowej dostawy, a zatem należy przyjąć, że sprzedaż tego samochodu została opodatkowana marżą.
Biorąc powyższe pod uwagę dokonana przez Pana dostawa (sprzedaż) przedmiotowego samochodu może korzystać z opodatkowania marży.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, która traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu - podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatni­ka / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Gorlicach