POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-1/443-27481/05/93/123/mk

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. PP-1/443-27481/05/93/123/mk, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 18.04.2005 r. (data wpływu: 19.04.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia jest Pan kuratorem nieznanego z miejsca pobytu Pana T. M., współwłaściciela nieruchomości w Krakowie, przy ul. (...). Planuje Pan, jako kurator, wynająć osobie trzeciej lokal o powierzchni 12 m2 na cele działalności gospodarczej.

Wątpliwości Pytającego dotyczą kwestii:
1) czy wynajem nieruchomości w imieniu osoby nieznanej z miejsca pobytu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,2) czy w imieniu Pana T. M. ma Pan obowiązek składania deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług?

Zdaniem Pytającego:
Z tytułu wynajmu przedmiotowej nieruchomości kurator nie jest podatnikiem, lecz właściciel tej nieruchomości lub jego spadkobiercy. W takim przypadku kurator osoby nieznanej z miejsca pobytu nie ma obowiązku składania rozliczeń podatku od towarów i usług (deklaracji podatkowych) w imieniu tej osoby.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 8 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W art. 15 ust. 1 niniejszej ustawy postanowiono, że podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza zdefiniowana została w art. 15 ust. 2 powołanej ustawy jako wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły, dla celów zarobkowych.

Kurator sądowy osoby nieznanej z miejsca pobytu, wynajmując nieruchomość będącą własnością osoby nieznanej z miejsca pobytu, działa w imieniu i na rzecz tej osoby. Nie oznacza to jednak, że przejmuje on funkcje podatnika w zakresie czynności wykonywanych na rzecz właściciela nieruchomości. W takim przypadku, pomimo, że interesy osoby nieznanej z miejsca pobytu reprezentowane są przez kuratora, a usługa wynajmu jest świadczona (a zatem istnieje przedmiot najmu i usługa jest świadczona w sposób częstotliwy), nie wystąpi opodatkowanie, ponieważ nie ma podmiotu podatkowego, a więc nie ma podatnika. Opodatkowanie nie wystąpi do czasu ustalenia miejsca pobytu tej osoby lub ustalenia jej spadkobierców.

Powyższe okoliczności stanowią, że reprezentując interesy podmiotu nieznanego z miejsca pobytu, nie ma Pan obowiązku składania w jego imieniu deklaracji podatkowych.

Nadmienia się ponadto, że nadwyżka przychodów przypadająca nieznanemu z miejsca pobytu współwłaścicielowi lub spadkobiercy podlega wpłacie do depozytu sądowego. Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej, przypadające nieznanemu z miejsca pobytu współwłaścicielowi w stosunku do jego udziału, nie powiększają pożytków i przychodów przypadających pozostałym współwłaścicielom.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/ inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto