Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, j... - Interpretacja - P-I/443/69/MW/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.07.2004, sygn. P-I/443/69/MW/04, Podlaski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez towary używane zaś, zgodnie z art. 43 ust.2 ustawy o VAT rozumie się m. in. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W przypadku, gdy nieruchomość gruntowa jest zabudowana budowlami oraz od zakończenia ich budowy minęło więcej niż 5 lat, stanowią towary używane w rozumieniu wyżej cytowanych przepisów.
Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT, dostawa towarów używanych podlega zwolnieniu od podatku, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy o VAT). Oznacza to, że stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży gruntu zależy od tego, jaką stawką opodatkowana jest dostawa budynków i budowli trwale związanych z gruntem.

Jeżeli zatem dostawa budowli korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT ), to również dostawa gruntu, z którym te budowle są trwale związane, korzysta z tego zwolnienia.

Jednakże z pisma Spółki wynika, że nieruchomość gruntowa, w ewidencji gruntów figuruje jako przeznaczona na cele przemysłowe. W dodatku, pomimo, że jest zabudowana bezużytecznymi budowlami w postaci podziemnych przeciwpożarowych zbiorników żelbetonowych na wodę,to nie są one ujęte ani w księdze wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy, ani też nie widnieją w ewidencji środków trwałych Spółki.

W świetle powyższego, stanowisko Spółki w zakresie uznania w/w zbiorników za budowle w rozumieniu ustawy o VAT nie jest prawidłowe, gdyż ich istnienie nie jest potwierdzone w żadnych rejestrach, a ponadto jak wskazuje Spółka są one bezużyteczne i nie przedstawiają żadnej wartości. Przedmiotem dostawy dokonywanej przez Spółkę będą zatem tereny niezabudowane przeznaczone pod zabudowę. Ich sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg 22% stawki VAT

Podlaski Urząd Skarbowy