Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 07.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.06.2004 r.) w sprawie podatku od towarów i usług, Nacz... - Interpretacja - US IV/I/443-78/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.07.2004, sygn. US IV/I/443-78/04, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 07.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.06.2004 r.) w sprawie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, stosownie do art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, które do 30.04.2004 r. korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Ponadto, podaje Pani, że sporadycznie świadczyć będzie Pani usługi pośrednictwa finansowego, które Pani zdaniem, są zwolnione od podatku VAT. Z informacji będących w posiadaniu tut. Urzędu wynika, że jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zapytanie Pani dotyczy obowiązku ustalenia proporcji udziału sprzedaży zwolnionej w sprzedaży ogółem.

Pani zdaniem ustalenie proporcji, o której mowa wyżej, w sytuacji, gdy niemal cała sprzedaż, po 01.05.2004 r. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, nie dotyczy Pani działalności.

Zgodnie z art. 90 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) w stosunku do towarów, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w art. 90 ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję tę określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja (art. 90 ust. 4 ww. ustawy). Podatnik winien przy obliczaniu ww. proporcji uwzględnić, zgodnie z art. 163 ustawy o VAT zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego jaki wynika z powołanej wyżej ustawy.

Jednakże, stosownie do ust. 10 pkt 1 powołanego wyżej art. 90 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z art. 90 ust. 2-8 ustawy, przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Zatem, jeśli zostanie spełniony warunek, o którym mowa wyżej i procentowy udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem w 2003 r. przekroczył 98%, to będzie Pani miała prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Olsztynie