W przypadku świadczenia usług transportowych na zlecenie kontrahenta niemieckiego bądź polskiego na trasie z Niemiec do Rosji i z Rosji do Niemiec mam... - Interpretacja - PP/443-55/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.08.2004, sygn. PP/443-55/04, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przypadku świadczenia usług transportowych na zlecenie kontrahenta niemieckiego bądź polskiego na trasie z Niemiec do Rosji i z Rosji do Niemiec mamy do czynienia z międzynarodowym transportem towarów.
Zgodnie z postanowieniami art.83 ust.3 pkt.1 lit.d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
Stosownie do art. 83 ust.1 pkt. 23 ustawy (wymienionej w poprzednim zdaniu) usługi transportu międzynarodowego towarów opodatkowane są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0% .
W odniesieniu do opodatkowania usług transportu międzynarodowego związanego z przewozem towarów poza Wspólnotę Europejską, obowiązują uregulowania analogiczne do tych, które obowiązywały przed dniem 1 maja 2004r.
Należy zauważyć, że podstawowym kryterium, czy transport podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, cz też nie, jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia dla tych usług.
Zgodnie z art.27 ust.2 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług transportowych, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art.28 ustawy.
Zatem stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0% objęta będzie tylko ta część usługi transportu towarów uznanej za usługę transportu międzynarodowego, która faktycznie została wykonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatnika mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju. Pozostała część, z uwagi na jej wykonanie poza granicami Polski, nie podlega opodatkowaniu w naszym kraju, co wynika z miejsca świadczenia usług transportowych.
Należy też pamiętać, że na wystawionej fakturze VAT dokumentującej usługi międzynarodowego transportu towarów musi być dokonany odpowiedni podział trasy.
Przy imporcie towarów, podatnik może opodatkować 0% stawką podatku od towarów i usług, usługi transportowe związane bezpośrednio z importem towarów, w przypadku gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania, zgodnie z art.29 ust.15 ustawy (art.83 ust.1 pkt.20 ustawy).

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej