Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe ... - Interpretacja - PP/443-213/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.08.2004, sygn. PP/443-213/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

W dniu 02 sierpnia 2004 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki dnia 27 lipca 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie prawidłowego ewidencjonowania wynagrodzenia syndyka.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje.

W obecnym unormowaniu podatku od towarów i usług syndyk w zakresie wykonywanych przez siebie odpłatnych czynności - jest podatnikiem VAT.

Przepis art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) wyłącza z opodatkowania czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecanie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Na gruncie ww. przepisu "prawne więzy tworzące stosunek prawny" dotyczyć muszą zatem: warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia, odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Analiza przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze ( Dz. U. Nr 60, poz. 535) - art. 156 i nast. reguluje status prawny syndyka masy upadłości wskazując, iż w pewnym zakresie ww. warunki można uznać za spełnione co do istnienia więzów prawnych pomiędzy syndykiem i sądem wyznaczającym syndyka w zakresie wynagrodzenia. Nadto z ww. przepisów ustawy wynika, że syndyk wykonuje działalność samodzielnie - w granicach określonych ustawą Prawo upadłościowe za wynagrodzeniem.

W myśl art. 157 ust. 4 cyt. ustawy syndyk będący osobą fizyczną prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Powyższe wskazuje, że czynności syndyka mieszczą się w pojęciu świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt. 3 , tj. świadczeniu usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa a działalność syndyka wykonywana jest w okolicznościach wskazanych w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. samodzielna działalność gospodarcza w rozumieniu ww ustawy.

W świetle powyższego nie może budzić wątpliwości, że syndyk wykonując swoje czynności w ramach postępowań upadłościowych, do których został powołany wykonuje szeroko pojętą działalność usługodawcy, zaliczaną do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Ponieważ syndyk działalność tę wykonuje samodzielnie, zgodnie z nakazami wynikającymi z przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego oraz sądu , otrzymując za to wynagrodzenie, świadczy odpłatne usługi w rozumieniu art. 8 ust.1 pkt.3 ustawy o VAT, które podlegają opodatkowaniu .

Zatem zgodnie z art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy VAT obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Za wykonaną działalność usługową Syndyk - osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą i ponosząca w tym względzie stosowne koszty i podatnik podatku od towarów i usług wystawia fakturę VAT .
W związku z powyższym stanowisko Spółki jest prawidłowe

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu