Stosownie do art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopa... - Interpretacja - PP-443-56/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.08.2004, sygn. PP-443-56/04, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 09.08.2004 r. data wpływu 13.08.2004 r., w sprawie zapytania dotyczącego obowiązku opodatkowania umów użyczenia nieruchomości, stwierdza co następuje:

Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego). Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy:
1. oddanie rzeczy do używania na pewien czas i
2. nieodpłatność

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, podatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Wprowadzając opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustawodawca określił również definicję towarów i usług, które temu opodatkowaniu podlegają.
Pojęcie towarów zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również czynności wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 1-5.
Pojęcie świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 , rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Ustawa jednak wprowadza wyłączenie od zasady określonej w art. 5 ust. 1 pkt 1 , w których czynność nieodpłatnego świadczenia usług zrównano z czynnościami odpłatnymi, i tak stosownie do regulacji art. 8 ust. 2 ustawy - nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług. Powyższy przepis ma również zastosowanie gdy Podatnik nie skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia.
W przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika (art. 29 ust. 12 ustawy).

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana Starostę stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić co następuje:

Jak wynika z przepisów art. 8 ust. 2 ustawy, jedynym z istotnych warunków określających kryterium zaliczenia czynności nieodpłatnego przekazania jednostkom samorządu terytorialnego lub samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej w użytkowanie nieruchomości do podlegających przepisom ustawy jest istnienie prawa do dokonywania odliczenia podatku naliczonego.
Mając na uwadze powyższe należy uznać, że jeżeli świadczenie przedmiotowej umowy użyczenia nie jest związane z prowadzeniem działalności, a Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze świadczeniem przedmiotowej umowy użyczenia, w całości lub w części, to świadczenie tej umowy podlega opodatkowaniu, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1.
W przypadku, gdy czynność użyczenia dokonywana przez Starostwo Powiatowe w (...) nie spełnia przesłanek określonych w art. 8 ust. 2 ustawy, jako niewymieniona w art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ustawy, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Zakopanem