Podatnik podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności polegające na dostawie używanych urządzeń do ho... - Interpretacja - PI/005-563/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.06.2004, sygn. PI/005-563/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności polegające na dostawie używanych urządzeń do hodowli drobiu (PKWiU 29.32.63-55), kupowanych od osoby fizycznej zamieszkałej na terenie Unii Europejskiej, nie będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, nie zarejestrowanej dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.


Ocena prawna stanu faktycznego


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatana dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl definicji zawartej w art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Aby transakcję można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ustawodawca określił warunki, które muszą zostać spełnione. I tak, zgodnie z ust. 2 art. 9 ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce pod warunkiem, iż:

  1. nabywcą towarów jest:
    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego
    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    2. osoba prawna nie będąca podatnikiem, o której mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt. 1 lit. a.

Należy wskazać, iż zgodnie z treścią przepisu art. 100 ust. 1 pkt 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9 - 12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, zwane dalej "informacjami podsumowującymi" (...).

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż kupuje on z terenu Wspólnoty używane urządzenia do hodowli drobiu od osoby fizycznej nie będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej i nie zarejestrowanej dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W świetle w/w przepisów nabycie od osoby fizycznej nie będącej podatnikiem w rozumieniu przepisu art. 15 ustawy, jak również nie będącej podatnikiem od wartości dodanej, nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9 ust. 2 ustawy. Zatem w/w transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik nie wykazuje jej w deklaracji dla podatku od towarów i usług - VAT-7, jak również w informacji podsumowującej (formularz VAT-UE).

Zasady i procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków unormowane zostały w rozdziale IV ustawy. Na potrzeby tego rozdziału ustawodawca zdefiniował w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy pojęcie towarów używanych, przez które rozumieć należy: ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1 - 3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, (...) nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawa opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

W art. 120 ust. 10 ustawy ustawodawca określił warunki, jakie obowiązany jest spełnić podatnik aby mógł zastosować opodatkowanie marży. I tak, forma opodatkowania marży jest możliwa w przypadku, gdy towary używane podatnik nabył od:

  1. od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 lub art.113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Zatem powyższy sposób opodatkowania może mieć miejsce, gdy źródło nabycia używanych urządzeń do hodowli drobiu dla pośrednika w handlu jest nieopodatkowane lub gdy jest opodatkowane na takich samych szczególnych zasadach opodatkowania marży. Uwzględniając charakter działalności podatnika polegający na dostawie używanych urządzeń do hodowli drobiu nabytych od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem w rozumieniu przepisu art. 15 ustawy, jak również nie będącej podatnikiem od wartości dodanej zasada opodatkowania marży znajduje zastosowanie. Należy w tym miejscu wskazać, iż opodatkowanie marży dla dostawy towarów używanych - urządzeń do hodowli drobiu nie wymaga składania zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego, o którym mowa w art. 120 ust.13 ustawy, o przyjętym sposobie opodatkowania. Zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania dotyczy wyłącznie dostaw towarów wymienionych w art. 120 ust. 11 ustawy.

Na podstawie art. 120 ust. 14 ustawy podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11 art. 120 ustawy. Zatem zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami ustawodawca wskazał, iż podatnik dokonujący dostawy towarów używanych, do których stosuje się przepis art. 120 ust. 4 i 10 ustawy, może skorzystać ze szczególnych procedur w zakresie opodatkowania, jak również podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania. Zatem podatnik ma prawo wyboru co do sposobu opodatkowania dostawy towarów używanych.

Kwestie prowadzenia dokumentacji, w tym wystawiania faktur przez podatników oraz prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu przez podatnika ogólnych zasad opodatkowania, zostały uregulowane w dziale XI ustawy. I tak, zgodnie z art. 106 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady m. in. wystawiania faktur określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), zwane dalej rozporządzeniem. I tak, zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy:
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy lub nabywcy, z zastrzeżeniem us
  1. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz nie podlegających opodatkowaniu;

10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;

12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

W przypadku zastosowania przez podatnika do dostaw towarów używanych, szczególnej procedury opodatkowania marży - zgodnie z ust. 8 § 12 rozporządzenia - faktury powinny zawierać dane określone w w/w przepisie, tj. dane określone w § 12 ust. 1 pkt 1-5 i 12 rozporządzenia oraz wyrazy "VAT marża". Należy w tym miejscu wskazać, iż w myśl art. 120 ust. 16 ustawy w przypadku, gdy opodatkowaniu podlega marża, podatnik nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów.

Na podstawie art. 5 ust.1 ustawy opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przypadku zastosowania ogólnych zasad opodatkowania przez podatnika jak również w przypadku wyboru szczególnej procedury opodatkowania marży, sprzedaż używanych urządzeń do hodowli drobiu zaklasyfikowanych pod numerem PKWiU 29.32.63-55 "Urządzenia hodowlane dla drobiu, gdzie indziej nie wymienione" podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

Ustawodawca wskazał w art. 109 ust. 3 ustawy, że podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwoty podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej (...). W przypadku równoczesnego dokonywania przez podatnika dostaw opodatkowanych według obydwu reguł opodatkowania, tj. według szczególnej procedury opodatkowania marży i według ogólnych zasad opodatkowania, podatnik jest zobowiązany - w myśl art. 120 ust. 15 ustawy - prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży (...).

Reasumując, w niniejszej sprawie z uwagi na fakt, iż podatnik nabył używane urządzenia do hodowli drobiu oznaczone (PKWiU 29.32.63-55) od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem w myśl art. 15 ustawy, opisana wyżej transakcja nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a co za tym idzie podatnik nie wykazuje jej w deklaracji VAT-7, jak również nie wykazuje w informacji podsumowującej VAT-UE. Do dokonania przez podatnika odpłatnej dostawy w/w używanych urządzeń na terytorium Polski w myśl art. 120 ust. 14 ustawy mogą mieć zastosowanie zasady ogólne opodatkowania oraz szczególne zasady opodatkowania marży (art. 120 ust.4 ustawy) przy spełnieniu warunków określonych w art. 120 ust. 10 ustawy.

Izba Skarbowa w Gdańsku