Odpowiedż: - Interpretacja - IS.CiWV-448/I-171/04/AW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.12.2004, sygn. IS.CiWV-448/I-171/04/AW, Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedż:

W myśl art.15 ust.1 i 2 ustawy z dn.11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług/Dz.U.nr 54,poz.535/ podatnikami tego podatku są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągłydla celów zarobkowych.

Na mocy art.15 ust.3 pkt 3 powołanej ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się m.in. czynności wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gopsodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności wykonawca jest związany ze zlecającym prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym i wykonawcą co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W świetle powyższych przepisów osoba fizyczna wykonująca czynności w ramach umowy o dzieło w wyżej wymienionych okolicznościach nie jest uznawana za podatnika podatku od towarów i usług.

Z załączonego do pisma Podatnika wzoru umowy o dzieło wynika, że czynności wykonywane na podstawie takiej umowy nie spełniają przesłanek wymienionych w art.15 ust.3 pkt 3 ustawy o VAT , co do warunków wykonywania tych czynności, zatem wykonanie tych czynności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004r., tzn. z chwilą przekroczenia kwoty 10.000 euro /na 2004r. kwota ta wynosi 45.700 zł/.

Zgodnie z art.113 ust.1 ustawy, z podatku VAT zwolnieni są podatnicy, u których wartośc sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro lub jej proporcji, w przypadku osób rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w stosunku do osób , które rozpoczęły prowadzenie działalności przed 1 stycznia 2004r. , obowiązuje cały limit, a wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113 ust.1 ustawy za okres od 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004r. przyjmuje się w wysokości określonej w art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Kwestia ta jest uregulowana w art.168 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r.

W świetle powyższego, z chwilą przekroczenia kwoty 45.700 zł wartości sprzedaży, obliczonej zgodnie z art.113 ust.2 i art.168 ust.3 ustawy o VAT, zwolnienie traci moc.Stosownie do art.96 ust.5 pkt 2 ustawy, podatnik ma obowiązek złożyć zgłoszenie rejestracyjne przed dniem, w którym traci prawo do zwolnienia.

Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich, korzystają z opodatkowania stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, zgodnie z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. Ze zwolnienia mogą korzystać tylko usługi twórców i artystów wykonawców związane z kulturą, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 92-poz.11 załącznika nr 4 do ustawy.

Podkreślić należy, że obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych czynności ciąży na podatniku. Zarówno w nieobowiązującej już ustawie z 1993r. , jak i nowej ustawie z 2004r., Identyfikacja towarów i usług następuje poprzez klasyfikacje statystyczne.Z zawartej umowy o dzieło powinno wynikać czy zamówienie dotyczy czynności związanych z tworzeniem procedur i mechanizmów wykorzystywanych w programach komputerowych, stanowiących przedmiot prawa autorskiego.

Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie