W odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 17.09.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.09.2004r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stoso... - Interpretacja - US.PPM/443-144/IS/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. US.PPM/443-144/IS/04, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 17.09.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.09.2004r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w przedmiocie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego uprzejmie wyjaśnia:

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z firmą niemiecką umowę na dostawę elementów wołowych. Spółka podaje, iż kontrahent niemiecki jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Niemiec.

W związku z sytuacją, iż wywóz ww. towarów odbywa się z terytorium Polski na terytorium Danii, zatem na terytorium państwa członkowskiego inne niż to, które wydało nabywcy numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, Spółka prosi o wyjaśnienie czy ma do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, czy z transakcją trójstronną.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez wewnatrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Aby jednak dana czynność została uznana za wewnątrzwspólnotową dostawę, konieczne jest spełnienie wielu warunków odnoszących się do nabywcy i dostawcy.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 ww. ustawy, przepis ust. 1 stosuje się, pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

  1. podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  3. podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
  4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Zgodnie z art. 13 ust. 6 cyt. ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7.

Zatem, aby transakcję uznać za wewnątrzwspólnotową musi nastąpić wywóz towaru z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego i nie jest konieczne, aby przemieszczenie towaru nastąpiło z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego, które nadało nabywcy numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, jednak pod warunkiem posiadania statusu podatnika VAT (podatnika od wartości dodanej), zarówno przez dostawcę jak i nabywcę z innego niż dostawca kraju członkowskiego UE.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia faktyczne i prawne Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia, iż w opisanej przez Spółkę sytuacji, tj. wywozie elementów wołowych z terytorium kraju w wykonaniu, przez Spółkę, dostawy ww. towarów na rzecz niemieckiego podatnika podatku od wartości dodanej, który jest zarejestrowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru.

Ponadto, Naczelnik tut. organu podatkowego, uprzejmie informuje, że spełnienie powyższych warunków nie decyduje o możliwości opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką podatku 0%. Warunki, jakie muszą być spełnione, aby do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zastosować stawkę 0%, zostały określone w art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy