Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) podatnikami są osoby prawne, j... - Interpretacja - US40/VAT/I/2130/2004/ADB

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.10.2004, sygn. US40/VAT/I/2130/2004/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 15 ust. 2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z pisma podatnika wynika, że na podstawie umowy o dzieło wykonuje on program komputerowy lub moduły programu komputerowego, przenosząc na zamawiającego wszelkie autorskie prawa majątkowe do wykonanego dzieła. W umowie określone są warunki jej wykonania - dotyczące osobistego wykonania, współpracy z podwykonawcami, zasady poufności, wynagrodzenia. Za prawidłowe działanie wytworzonego oprogramowania odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zamawiający.

Jak więc z powyższego wynika - umowa o dzieło - tworzy stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności. Dokument określa warunki wykonywania tych czynności, wynagrodzenie oraz odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że czynności wykonywane na podstawie umowy o dzieło - stworzenia oprogramowania, których dotyczy zapytanie spełniają warunki wymienione w wyżej cytowanym art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, a zatem nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy i podlegają wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na mocy ww. ustawy o VAT.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola