W odpowiedzi na zapytanie dotyczące: 1) Czy po 01.05.2004 r. Spółka w Polsce nadal powinna wykazywać sprzedaż usług budowlanych w Niemczech, ale już ... - Interpretacja - PP/443-94/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.10.2004, sygn. PP/443-94/04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące:
1) Czy po 01.05.2004 r. Spółka w Polsce nadal powinna wykazywać sprzedaż usług budowlanych w Niemczech, ale już jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów,
2) Jakim numerem identyfikacji podatkowej powinien posługiwać się Zakład w Niemczech, aby dotychczasowy eksport usług o stawce O % był traktowany jako wewnątrzwspólnotową dostawa usług,
3) Jakim numerem NIP Spółka w Polsce powinna się posługiwać, jeżeli dokonuje zakupów towarów dla Zakładu w Niemczech".
Zawarte w piśmie z dnia 28.05.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 29.08.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:
Ad. 1) i 2) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług zawarta w art. 27 ust. 1 ww. ustawy określa, że "w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności -miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28". W ust. 2 pkt 1 tego artykułu określono szczególny sposób określania miejsca świadczenia usług - "w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego -miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości".
Zgodnie art. 46 § 1 z ustawą z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.) "nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności".

Ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) nie podlegają usługi, które zgodnie z przepisami o "miejscu świadczenia przy świadczeniu usług" (art. 27 i art. 28 ww. ustawy) świadczone są poza terytorium kraju. Nie ma więc eksportu usług, jak również wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług.
Biorąc pod uwagę ww. przepisy można stwierdzić, że wykonywane w Niemczech usługi budowlane przez podatnika zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług nie będą podlegały opodatkowaniu w kraju lecz w Niemczech.
Z treści pisma wynika, że odrębny zakład w Niemczech posiada numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech. Jeżeli usługi wykonuje zakład zarejestrowany w Niemczech, to dla tego zakładu zasady opodatkowania i posługiwania numerem identyfikacyjnym będą regulowały niemieckie przepisy podatkowe.
Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to Wasze stanowisko jest prawidłowe.

Ad. 3) Zgodnie z art. 96 ust. 11 ww. ustawy "podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny jest obowiązany umieszczać numer identyfikacji podatkowej na fakturach oraz w ofertach".
Natomiast w art. 97 ust. 10 ww. ustawy określono, że "podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL".
Powyższe przepisy określają, jakim NlP-em winien się posługiwać podatnik VAT czynny zarejestrowany również w związku dokonywaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług.
Ponadto informuje się, że zgodnie z art. 13 ust. 3 ww. ustawy "za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego".
Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to Wasze stanowisko jest błędne.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu