Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-342/03/CIP/02

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.12.2003, sygn. PI/005-342/03/CIP/02, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny


Spółka na podstawie umowy dzierżawy zawartej z kontrahentem zagranicznym sprowadziła do Polski w procedurze odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła - maszynę do cięcia kabli, czego potwierdzeniem jest będący w posiadaniu Spółki dokument SAD.


Ocena prawna stanu faktycznego


Przepis art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwanej dalej ustawą, stanowi, iż podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.Zgodnie z ust. 2 przywołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego w przypadku importu stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b.Obniżenie kwoty podatku należnego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 - art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy.

Zgodnie z przepisem §8 pkt 1) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w przypadku przyjęcia w używanie towarów z importu - obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu celnego jest dokonywane według zasad określonych w ustawie, bez względu na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka na podstawie dokumentu celnego zaimportowała maszynę do cięcia kabli w procedurze odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła.

Procedura odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, zgodnie z art. 145 ustawy z dnia 9 stycznia 1997r. Kodeks Celny (j.t. - Dz. U. nr 75, poz. 802 ze zm.) pozwala na wykorzystywanie na polskim obszarze celnym towarów niekrajowych przeznaczonych do powrotnego wywozu bez dokonywania żadnych zmian, z wyjątkiem zwykłego zużycia wynikającego z używania tych towarów, i bez stosowania wobec nich środków polityki handlowej.

Stosownie do art. 15 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług - podstawą opodatkowania w imporcie towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu. Jeżeli przedmiotem importu w ramach procedury czasowej z częściowym zwolnieniem od cła są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu, i podatek akcyzowy. Podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 4a, obejmuje, o ile elementy te nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia w kraju - art. 15 ust. 4c ustawy. Do podstawy opodatkowania dolicza się również określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli organy podatkowe maja obowiązek pobrać te należności z tytułu importu towarów - art. 15 ust. 4d ustawy.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego sprawy.Tak obliczony i pobrany podatek od importu w ramach procedury odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła, wynikający z dokumentu celnego będącego w posiadaniu Spółki podlega - zgodnie z art. 19 ust. 1- 3 pkt 1 ustawy - odliczeniu od podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka otrzymała ten SAD lub w miesiącu następnym, pod warunkiem, iż sprowadzoną maszynę do cięcia kabli Spółka wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku