POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-134-1-GK/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.12.2005, sygn. PP/443-134-1-GK/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 07 września 2005 r. w sprawie podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 07 września 2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu dnia 09 września 2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 07 grudnia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07 grudnia 2005 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

  1. W miesiącu kwietniu zakupiono piec do wypieków od kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Zawarte przez Spółkę kontrakty przewidywały, iż nabyte urządzenie zostanie zainstalowane przez jego dostawcę. W miesiącu sierpniu Spółka otrzymała od ww. kontrahenta rachunek za montaż, uruchomienie oraz szkolenie operatorów. W związku z powyższym Spółka wystawiła w miesiącu sierpniu faktury wewnętrzne i rozliczyła przedmiotowe usługi jako import usług.
  2. W miesiącu maju Spółka zakupiła od kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej urządzenie do produkcji kremu. Zawarte kontrakty przewidywały, iż nabyte urządzenie zostanie zainstalowane przez jego dostawcę. W miesiącu lipcu Spółka otrzymała od ww. kontrahenta rachunek za uruchomienie urządzenia, które ostatecznie nastąpiło dnia 20 lipca 2005 r.. W związku z powyższym Spółka wystawiła w miesiącu lipcu faktury wewnętrzne i rozliczyła przedmiotowe usługi jako import usług.

Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości dokonanego rozliczenia podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"), podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, natomiast zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie.

Z powyższych przepisów wynika, iż w opisanym stanie faktycznym dojdzie do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług z tytułu których podatnikiem będzie ich nabywca tj. Spółka. Usługi są bowiem nabywane od podatnika posiadającego siedzibę poza terytorium kraju, miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju co powoduje, iż zgodnie z powołanym art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy Spółka jest zobowiązana do rozliczenia przedmiotowej transakcji.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, zatem Spółka prawidłowo rozpoznała przedmiotowe czynności jako import usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy, przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług. Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż prawidłowo rozpoznano obowiązek podatkowy.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Opolski Urząd Skarbowy