Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od to... - Interpretacja - PP 443/1/248/239/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.12.2005, sygn. PP 443/1/248/239/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
2) eksport towarów
3) import towarów
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 przez "odpłatne świadczenie usług" podlegające opodatkowaniu rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również :
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej,
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W myśl ust. 3 tegoż artykułu usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Pod poz. 11 załącznika Nr 4 do ustawy ujęto m. in. usługi związane z rekreacją i sportem (sklasyfikowane według PKWiU ex 92) z zastrzeżeniem, iż dotyczy to wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski które mimo wszystko osiągną przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.
Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy stwierdza, iż w przypadku wynajmowania sali gimnastycznej podmiotom na cele ich działalności (np. indywidualnym trenerom sportowym, stowarzyszeniom) usługi te należy zaliczyć do usług sklasyfikowanych według PKWiU 70.20.12-00.00 "Usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, stanowiących majątek własny", który zgodnie z wcześniej cytowanym art. 41 ust. 1 ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem w wysokości 22%. Natomiast w przypadku wynajmowania sali gimnastycznej grupom stanowiącym zespoły koleżeńskie studentów, wspólnych znajomych na prowadzenie różnego rodzaju gier zespołowych takich jak siatkówka, koszykówka oraz zajęcia gimnastyczne, aerobik, poprawiające ogólną kondycję, z zastrzeżeniem, iż nie odbywa się to w ramach prowadzonej jako zorganizowana grupa działalności, usługi te należy zaliczyć do usług sklasyfikowanych według PKWiU 92.72.12-00.00 "Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane", które zgodnie z wyżej cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy podlegają zwolnieniu, pod warunkiem że wszelkie zyski, które Gimnazjum osiągnie w związku z wykonywaniem tych usług, przeznaczone będą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki