W związku z art. 8 ust. 1, art. 19 ust.1 i art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./... - Interpretacja - DPP-005-79/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.12.2005, sygn. DPP-005-79/05, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z art. 8 ust. 1, art. 19 ust.1 i art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania premii pieniężnej, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe .

Do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca dokonuje sprzedaży swoich wyrobów na rzecz hurtowni materiałów budowlanych i innych kontrahentów. W ramach relacji z poszczególnymi kontrahentami zawarte zostały umowy handlowe, na których podstawie przyznawane są kontrahentom premie pieniężne w przypadku spełnienia warunku dokonania zakupów o określonej wartości przez okres wskazany w poszczególnych umowach. W świetle ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym takie premie pieniężne nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obecnie, na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług premie pieniężne są opodatkowane w związku z uznaniem ich za wynagrodzenie za świadczenie spełnione przez podmiot, który spełnił wymogi niezbędne do przyznania mu premii pieniężnej. W związku z powyższym pojawiły się następujące pytania:

1. Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług premie pieniężne są opodatkowane w związku z uznaniem ich za wynagrodzenie za świadczenie spełnione przez podmiot, który spełnił wymogi niezbędne do przyznania mu premii pieniężnej?

2. Jak należy dokumentować przyznanie premii pieniężnych? Czy wystarczające jest udokumentowanie faktu otrzymania premii przez kontrahenta w formie faktury VAT i opodatkowania otrzymanej przez niego premii stawką podstawową 22%?

3. Czy podatek należny wynikający z faktury VAT wystawionej przez kontrahenta z tytułu otrzymania przez niego premii pieniężnej stanowi dla wnioskodawcy podatek naliczony podlegający odliczeniu?

4. Jak dokumentować przyznania premii pieniężnych w odniesieniu do następujących sytuacji:

a/ premia pieniężna wypłacona za okres rozliczeniowy przypadający na czas obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ale wypłacona po dniu l maja 2004r.

b/ premia pieniężna rozliczana za okres od kwietnia do czerwca 2004 r. wypłacona w lipcu 2004 r.

c/ premia pieniężna rozliczana w okresie rocznym od stycznia do grudnia 2004 r. a więc obejmująca częściowo okres, gdy wypłata premii pieniężnej nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

We własnym stanowisko wnioskodawca stwierdza, że:

ad 1 - w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług premie pieniężne są opodatkowane w związku z uznaniem ich za wynagrodzenie za świadczenie spełnione przez podmiot, który spełnił wymogi niezbędne do przyznania mu premii pieniężnej.

ad 2 - premie pieniężne są dokumentowane w formie faktur VAT wystawionych przez podmiot, który premię otrzymał, premie są opodatkowane stawką 22% podatku od towarów i usług

ad 3 - podatek należny wynikający z faktury VAT wystawionej przez kontrahenta z tytułu otrzymania przez niego premii pieniężnej stanowi dla wnioskodawcy podatek naliczony podlegający odliczeniu

ad 4 - dokumentowanie przyznania premii pieniężnych w odniesieniu do poniższych sytuacji winno wyglądać następująco:

a/ dla premii pieniężnej wypłaconej za okres rozliczeniowy przypadający na czas obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ale wypłaconej po dniu 1 maja 2004 r.- prawidłowe jest udokumentowanie takiej premii notą księgową wystawioną przez wnioskodawcę, bowiem premia dotyczy okresu, w którym nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a obowiązek podatkowy powstał 30 kwietnia 2004 r.

b/ dla premii pieniężnej rozliczanej za okres od kwietnia do czerwca 2004 r. wypłaconej w lipcu 2004 r. - prawidłowe jest udokumentowanie takiej premii fakturą VAT wystawioną przez kontrahenta, bowiem obowiązek podatkowy powstał pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

c/ dla premii pieniężnej rozliczanej w okresie rocznym od stycznia do grudnia 2004 r., a więc obejmująca częściowo okres, gdy wypłata premii pieniężnej nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług- prawidłowe jest udokumentowanie takiej premii fakturą VAT wystawioną przez kontrahenta, bowiem obowiązek podatkowy powstał pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na przesłane zapytania Naczelnik tut.Urzędu Skarbowego stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe i wyjaśnia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje sprzedaży swoich wyrobów na rzecz hurtowni materiałów budowlanych i innych kontrahentów, którym przyznaje premie pieniężne w przypadku spełnienia warunku dokonania zakupów o określonej wartości przez okres wskazany w poszczególnych umowach. Udzielanie premii pieniężnej jest niewątpliwie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W praktyce premia pieniężna powoduje, że kontrahenci współpracujący z Waszą firmą płacą " per saldo" mniej za zakupiony towar. Organ podatkowy zwraca szczególnie uwagę na charakter wypłacanych pieniędzy, gdyż mogą one mieć postać rabatu lub tak jak wynika z przedstawionego wniosku - premii pieniężnej. Jeżeli wypłacone wynagrodzenie będzie można powiązać z konkretną dostawą, to taka wypłata będzie tożsama z udzieleniem rabatu. W przypadku udzielenia rabatu po przeprowadzeniu transakcji będzie on, zgodnie z art. 29 ust. 4 w/w. ustawy o podatku od towarów i usług, zmniejszał obrót w tym miesiącu, w którym został przyznany. W tym przypadku niezbędnym będzie wystawienie faktury korygującej do poszczególnych transakcji. Natomiast, gdy przyznanego wynagrodzenia nie można powiązać z konkretną dostawą, wówczas ta czynność nie będzie zmniejszała obrotu i jako związana z działalnością gospodarczą będzie podlegała opodatkowaniu przyjmując postać premii pieniężnej. Kontrahent zakupując od Spółki towary wstępuje w pewien związek zależności, który po ich spełnieniu skutkuje przyznaniem premii pieniężnej. Kontrahent, jeżeli spełni określone warunki tzn. tak będzie prowadził działalność, że jego obroty ze Spółką przekroczą określony poziom w okresie wskazanym w umowie, otrzyma za to zapłatę - wynagrodzenie w postaci premii pieniężnej. Przyznaną kontrahentowi premię pieniężną należy traktować jako wynagrodzenie za wykonanie pewnych czynności. Otrzymana premia pieniężna będzie swego rodzaju usługą związaną z realizacją sprzedaży towarów. A zatem, zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w. ustawy o podatku od towarów i usług będzie świadczeniem usługi, przez którą rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Obowiązek podatkowy w powyższym zakresie powstaje zgodnie z art.19 ust. 1 w/w. ustawy tzn. z chwilą wykonania usługi. Zatem ustosunkowując się do przedstawionych pytań stwierdzam co następuje:

1. W świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług premie pieniężne są opodatkowane podatkiem VAT.

2. Premie pieniężne są dokumentowane fakturą VAT przez otrzymującego i opodatkowane stawką 22%.

3. Podatek należny wynikający z faktury VAT wystawionej przez odbierającego premię pieniężną stanowi podatek naliczony podlegający odliczeniu u udzielającego tej premii.

4.Dokumentowanie udzielonej premii w opisanych stanie faktycznym przedstawia się następująco:

a/ dla premii pieniężnej wypłaconej po dniu 01 maja 2004r. za okres rozliczeniowy przypadający na czas obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym prawidłowym jest udokumentowanie takiej premii notą księgową wystawioną przez wnioskodawcę, bowiem zdarzenie powstało w okresie obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, kiedy premie pieniężne nie podlegały opodatkowaniu.

b/ dla premii pieniężnej rozliczanej za okres od kwietnia do czerwca 2004 r. wypłaconej w lipcu 2004 r. prawidłowym jest udokumentowanie takiej premii fakturą VAT wystawioną przez kontrahenta, bowiem obowiązek podatkowy powstał pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

c/ dla premii pieniężnej rozliczanej w okresie rocznym od stycznia do grudnia 2004 r., a więc obejmującą częściowo okres, gdy wypłata premii pieniężnej nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług prawidłowe jest udokumentowanie takiej premii fakturą VAT wystawioną przez kontrahenta, bowiem obowiązek podatkowy powstał pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu