POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/241/161/2005/JZ

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. 1473/WV/443/241/161/2005/JZ, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj .Dz. U. z 2005r.Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.06.2005r. (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 86 ust 8 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr.54, poz.535 z póżn. zm ).Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
1. Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Podatnik jest dealerem samochodowym dokonującym sprzedaży samochodów na terenie kraju. Dla wsparcia sprzedaży tych samochodów firma nasza przekazuje swoim klientom różnego rodzaju drukowane materiały reklamowe, informacyjne ( katalogi handlowe, informacyjne o parametrach technicznych pojazdów, wizytówki). Dodatkowo w ramach promocji przekazywane są prezenty małej wartości np. breloczki, długopisy, nalepki. Materiały te są przygotowywane przez wykonawców zewnętrznych i za ich przygotowanie Spółka otrzymuje fakturę z wykazaną kwotą podatku naliczonego.

Pytanie podatnikaCzy w związku ze zmianą przepisów art. 7 ust. 3 i ust. 4 pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług od dnia l czerwca 2005r podatnik nabywając tego typu materiały drukowane oraz towary spełniające warunki o których mowa w art. 7 ust. 4 pkt. 2 ustawy i przekazując je w ramach prowadzonej działalności ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, jeżeli z tytułu ich wydania nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku należnym?

2.Stanowisko podatnika co do oceny stanu faktycznego
Zdaniem podatnika, niezależnie od zapisu art.7 ust.3 i ust.4 pkt.2 ustawy o podatku VAT, podatnikowi przy nabyciu tych towarów przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w ustawie.Przedstawiając powyższe, podatnik zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów do których odnoszą się przepisy art. 7 ust.3 i ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr.54, poz.535z póżn. zm.)

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Zgodnie z art.5 ust. l pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług( Dz. U. Nr 54 poz.535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art.7 ust. l w/w ustawy, przez dostawę towarów, o których mowa w art.5 ust. l pktl, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do art. 7 ust.2 ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazane przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności : przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
W myśl art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Jednocześnie zgodnie z ust. 4 tegoż artykułu przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3 rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art.21 ust. lpkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z2000r nr 14, póz. 176, z późn.zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenietożsamości tych osób;których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt l, jeżeli jednostkowa cenanabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5zł.

Zgodnie z art. 86 ust. l ustawy o VAT w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane dowykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwotypodatku należnego o kwotę podatku naliczonego.W myśl ust.2 tegoż artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatkuokreślonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.W art. 86 ust.8 pk.2 określono, iż podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatkunależnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabytetowary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art.7 ust.3-7.
W związku z powyższym podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczonyprzy nabyciu materiałów drukowanych, prezentów o małej wartości i próbek o których mowa w art.7 ust.3-7 na ogólnych zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.

Pouczenie

1.Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przezWnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowieniew terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l ustawy z dnia29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa)4.Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekstjednolity Dz. U. z 2004r.Nr 253, poz.2532 z późn. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej wkwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znakówopłaty skarbowej na zażaleniu.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu