Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne za... - Interpretacja - PD3.3-443-135/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. PD3.3-443-135/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie Podatnika z dnia 14 czerwca 2004 r. (wpływ do tut. organu podatkowego 15 czerwca 2004 r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśniam co następuje.

W przedmiotowym piśmie Podatnik informuje, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Pasażerski Transport Rozkładowy świadczy usługi przewozu osób autobusami jedenastomiejscowymi, siedemnastomiejscowymi oraz dwudziestomiejscowymi, przystosowanymi do komunikacji podmiejskiej.

Podatnik prosi o wyjaśnienie czy ma prawo odliczać podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup paliwa do ww. pojazdów stojąc jednocześnie na stanowisku, że takie prawo mu przysługuje.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tej ustawy tj. o dopuszczalnej ładowności wynikającej ze świadectwa homologacji na dany typ pojazdu mniejszej niż określona według wzoru określonego w tym przepisie i takich, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Z treści natomiast art. 86 ust. 4 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że przywołany wyżej przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniajacej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie.

Zatem, przy świadczeniu usług transportu osobowego przy użyciu pojazdów wymienionych w ww. piśmie Podatnika tj. jedenasto, siedemnasto i dwudziestomiejscowych ma zastosowanie cytowany art. 86 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy