Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) w odpowiedzi na pism... - Interpretacja - PP1/443/75/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. PP1/443/75/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 04.10.2004r. ( data wpływu do Urzędu 06.10.2004 r. ), znak K/201/2004 informuję, iż zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 maja 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
2. eksport towarów
3. import towarów
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

W myśl art. 8 ust. 2 cyt. ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W sytuacji, gdy usługi świadczone na rzecz pracowników realizowane są w systemie obniżonej odpłatności, przy której część usługi świadczona jest nieodpłatnie, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego również z częścią usługi świadczonej nieodpłatnie, to zgodnie z art. 8 ust. 2 tę cześć usługi traktuje się jak odpłatne świadczenie usług i usługa ta w tej części również podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z dyspozycją art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego;

W myśl art. 88 ust. 3 pkt. 3 cyt. ustawy ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

W sytuacji, gdy podatnik nie opodatkowuje czynności nieodpłatnego świadczenia usług na cele osobiste pracowników wówczas nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - wówczas czynność ta nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.

Lubelski Urząd Skarbowy