Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, ... - Interpretacja - D-6/443/91/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.10.2004, sygn. D-6/443/91/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
POIV-443/10/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 27.09.2004r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
zapytanie dotyczy:
czy otrzymanie premii pieniężnej jest zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT, powodującym po stronie Spółki powstanie obowiązku podatkowego oraz konieczność udokumentowania otrzymanych kwot fakturą VAT i odprowadzenia należnego podatku ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Natomiast, zgodnie z art. 8 w/w ustawy o podatku VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że spółka otrzymuje premie pieniężne od dostawcy środków farmaceutycznych i materiałów medycznych. Wysokość premii uzależniona jest od wielkości zakupów oraz terminowości zapłaty za dostarczone towary.Wypłacana premia nie ma na celu obniżenia ceny zakupionego towaru i pozostaje bez wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem VAT u dostawcy. Premia ma jedynie charakter motywacyjny do dalszej współpracy.

W przypadku, gdy premia pieniężna przyznawana jest kontrahentowi za spełnienie określonych warunków (zachowań), wówczas premia pieniężna powinna być uznana za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i dokumentowana fakturą VAT na podstawie z art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zgodnie z którym podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży,cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie