Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-2273/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.12.2004, sygn. PI/005-2273/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik zgodnie z ustną umową udziela rabatu określonego procentowo z tytułu wcześniejszej zapłaty za fakturę. Jeden z kontrahentów podatnika wystawia fakturę VAT za premię pieniężną związana z dokonaniem wcześniejszej płatności do konkretnej faktury.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Skutki podatkowe w podatku od towarów i usług w zakresie udzielenia premii pieniężnych kontrahentom uzależnione są od wielu czynników, tj. ustalenia za co zostały wypłacone, czy dotyczą konkretnych dostaw towarów, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie.

Jak wynika z zapytania udzielana premia jest związana z konkretną fakturą, dotyczy zatem ściśle określonej transakcji wobec tego stanowi formę obniżenia ceny. Premia taka będzie miała formę rabatu obniżającego kwotę należną z tytułu sprzedaży towarów.

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji, skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych, w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

W przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą, co wynika z treści § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zasady wystawiania faktur korygujących zostały określone w ust. 2 -7 w/w paragrafu.

Natomiast w sytuacji, gdy wypłacono premię, która nie jest powiązana z żadną konkretną transakcją, a przyznawana jest kontrahentowi za spełnienie określonych warunków, wówczas premię pieniężną należy uznać za odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust 1 w/w ustawy.

Opodatkowaniu w przypadku premii od zakupów podlegają czynności podejmowane przez kupującego w celu sprzedaży określonych towarów. Czynności te będą polegały np. na tym, że kupujący nabędzie określoną ilość towaru, w zamian za co sprzedający wypłaci premię. Wobec powyższego, czynności te mieszczą się w pojęciu "usługa" w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, i winny być dokumentowane fakturą.

Izba Skarbowa w Gdańsku