Podatnik sprzedaje w kraju samochody używane, które zostały nabyte w innym kraju Unii Europejskiej. Złożono oświadczenie zgodnie z art. 120 ustawy o ... - Interpretacja - US40/VAT/I/2111/2004/MS

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.10.2004, sygn. US40/VAT/I/2111/2004/MS, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik sprzedaje w kraju samochody używane, które zostały nabyte w innym kraju Unii Europejskiej. Złożono oświadczenie zgodnie z art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, w którym wybrano szczególne opodatkowanie marży.
Podatnik wystawia fakturę VAT z dopiskiem marża. Według podatnika Wydział Komunikacji do celów rejestracji samochodu przez kupującego zażądał zaświadczenia o potwierdzeniu uiszczenia podatku od towarów i usług lub o braku obowiązku jego uiszczenia. Zdaniem podatnika Wydział Komunikacji nie powinien żądać zaświadczenia VAT-25, gdyż wynika to z definicji faktury VAT marża. Opodatkowaniu podlega sama marża a nie wartość samochodu.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy w przypadku podatnika dokonującego czynności polegających na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Jako towary używane, o których mowa w przytoczonym przepisie rozumie się zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. Samochody używane są niewątpliwie towarami używanymi w rozumieniu wyżej wymienionego przepisu.
Opodatkowanie powyższą procedurą (opodatkowanie marży) ma zastosowanie, gdy źródło nabycia samochodów używanych jest nie opodatkowane z uwagi na to, że zbywający jest osobą fizyczną, lub jest podatnikiem ale jego czynność objęta jest zwolnieniem od podatku lub, gdy źródło jest opodatkowane, lecz na takich samych zasadach tj. opodatkowana jest jedynie marża. Stosownie do § 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktura dokumentująca czynności, których podstawą jest marża winna być oznaczona Faktura VAT marża oraz zawierać dane określone w ust. 1 pkt 1, 5 i 12 tegoż paragrafu.

Mając na uwadze przepisy art. 105 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług na wniosek zainteresowanego naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju. Z ww. przepisów nie wynika zatem obowiązek występowania z wnioskiem (VAT-24) o wydanie takiego zaświadczenia przy każdorazowej transakcji kupna samochodu z kraju Unii Europejskiej.

Należy zauważyć, iż art. 141 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.) w art. 72 wprowadza się następujące zmiany:
1) dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
"1a. W przypadku, gdy sprowadzany pojazd, który nie był zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub nie podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego, jest przedmiotem dostawy dokonywanej przez podatnika podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przed dokonaniem pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczpospolitej Polski, zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a, może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług potwierdzającą dokonanie tej dostawy przez tego podatnika, pod warunkiem że odsprzedaż pojazdów stanowi przedmiot działalności tego podatnika."

W przypadku, gdy przy dostawie samochodów używanych (towar używany, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolniony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług) podstawę opodatkowania stanowi marża, która zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu wg stawki 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola zwraca uwagę na treść art. 120 ust. 21 ustawy, który stanowi, że przepisów art. 120 ust. 1-20 nie stosuje się do nowych środków transportu będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Ponadto należy zauważyć, że na podstawie art. 120 ust. 15 cyt. ustawy podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tym przepisie.
Faktura VAT MARŻA określa dokonaną transakcję w wartości brutto transakcji, czyli bez wyszczególnienia kwoty podatku od towarów i usług. Natomiast w ewidencji sprzedaży VAT należy ująć kwotę wynikającą w powyższej faktury i wykazać należny podatek od marży.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola stoi na stanowisku, że jeżeli podatnik wystawia fakturę VAT MARŻA i na jej podstawie sprzedaje używany samochód osobowy to taka faktura winna być wystarczająca dla Wydziału Komunikacji do rejestracji nabytego przez kupującego środka transportu, który nie został zarejestrowany przez sprzedającego.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola