W dniu 17.08.2005r. do tut. Organu Podatkowego wpłynął wniosek z dnia 01.08.2005r., uzupełniony pismem z dnia 05.11.2005r. (data wpływu 14.11.2005r.)... - Interpretacja - 1421/AV/443-3376/KW/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2005, sygn. 1421/AV/443-3376/KW/05, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 17.08.2005r. do tut. Organu Podatkowego wpłynął wniosek z dnia 01.08.2005r., uzupełniony pismem z dnia 05.11.2005r. (data wpływu 14.11.2005r.), w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia używanych środków transportu, sprowadzonych w celu dalszej odsprzedaży oraz w zakresie prawa odliczenia podatku należnego z tego tytułu.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jako podmiot posiadający status czynnego podatnika VAT UE Strona dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego samochodu osobowego z innego państwa członkowskiego w celu dalszej odsprzedaży. Przedmiotowy samochód jest towarem handlowym nabytym od podatnika podatku od wartości dodanej, zarejestrowanego dla potrzeb handlu wenątrzwspólnotowego, posiadającego numer NIP-UE. Nabycie udokumentowane zostało fakturą VAT, wystawioną przez podatnika unijnego i spełnia wymogi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Następnie zgodnie z art. 103 ust. 4 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, według deklaracji VAT-23, Strona dokonała obliczenia i wpłacenia podatku na rachunek urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatek został wyliczony od kwoty netto transakcji, powiększonej o zapłacony podatek akcyzowy. Z kolei w rozliczeniu miesięcznym VAT-7 odliczono 100% zapłaconego podatku z tytułu opisanej transakcji.

W/w samochód Strona zarejestrowała w Wydziale Komunikacji, celem dokonania niezbędnych napraw i prezentacji, a później zostanie on sprzedany.
We wniosku Strona zawarła następujące pytania:
1. Czy przy zaksięgowaniu pojazdu jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży mam prawo odliczenia 100% naliczonego podatku VAT?
2. Czy postępując według opisanej procedury postąpiłam zgodnie z obowiązującymi przepisami?
3. Czy przy każdej następnej tego typu dokonywanej transakcji będę zmuszona do wykonywania opisanej procedury i każdorazowego opłacania podatku VAT od dokonanej transakcji w terminie 14 dni czy też w trybie art. 103 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług powstałe zobowiązania podatkowe VAT mogę regulować wraz ze złożeniem deklaracji VAT-7?

Dalej, zdaniem strony, ma ona prawo do odliczenia 100% naliczonego podatku i postąpiła zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ Podatkowy informuje, że zgodnie z art. 103 ust. 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.
Powyższy przepis, na podstawie ust. 4 w/w art. 103 ustawy o podatku od towarów i usług, stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.
Zatem podatnik podatku od towarów i usług, posiadający status podatnika VAT UE, kupujący w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego używane środki transportu jako towar handlowy, przeznaczony do dalszej odsprzedaży, jedynie w sytuacji gdy ma na celu zarejestrowanie na terytorium kraju nabytego środka transportu, ma obowiązek zapłaty podatku w trybie cyt. art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Natomiast gdy w/w podatnik nie zamierza nabytego środka transportu rejestrować na terytorium kraju przed jego odsprzedażą, to nie musi dokonywać obliczenia i zapłaty podatku w powołanym trybie art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług, a jedynie jest obowiązany do rozliczenia tego podatku w deklaracji podatkowej VAT-7, składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.Jednocześnie z mocy art. 86 ust. 1,2 pkt 4 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, między innymi, kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W związku z powyższym, jako zarejestrowany podatnik VAT UE, rozliczający w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego zakup, w celu dalszej odsprzedaży, używanych środków transportu, słusznie w przypadku zarejestrowania ich na terytorium kraju przed odsprzedażą, Strona obliczyła i wpłaciła należny podatek w trybie art. 103 ust. 4 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Zaś w przypadku, gdy zakupione przez Stronę w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego środki transportu nie będą przez Stronę rejestrowane na terytorium kraju przed ich odsprzedażą, to nie musi ona opłacać podatku należnego w w/w trybie 14 dni, a jedynie rozliczyć w deklaracji VAT-7, składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Następnie, zgodnie z art.100 ustawy o podatku od towarów i usług Strona powinna złożyć kwartalną informację podsumowującą z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu.

Jednocześnie słusznie, w/w podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Strona odliczyła w 100% jako podatek naliczony, na podstawie cyt. art. 86 ust. 1,2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.Ponadto, ograniczenie odliczenia odnośnie nabytych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86ust. 3 w/w ustawy (zarówno w brzmieniu obowiązującym do dnia 21.08.2005r., jak i od dnia 22.08.2005r.) nie dotyczy sytuacji opisanych we wniosku, gdyż przedmiotem działalności Strony jest odprzedaż zakupionych samochodów.
Powyższe wynika z zapisu ust. 4 pkt 1 art. 86 ustawy, w brzmieniu do dnia 21.08.2005r. oraz ust. 4 pkt 7 lit. a) art. 86 tej ustawy w brzmieniu od dnia 22.08.2005r.

Tym samym, tut. Organ Podatkowy podziela stanowisko Strony w przedstawionej sprawie i uznaje, że postąpiła ona zgodnie z obowiązującymi przepisami podatku od towarów i usług. Jednocześnie tut. Organ Podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Tym samym, tut. Organ Podatkowy podziela stanowisko Strony w przedstawionej sprawie i uznaje, że postąpiła ona zgodnie z obowiązującymi przepisami podatku od towarów i usług. Jednocześnie tut. Organ Podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże jedynie tut. Organ Podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie