Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na podstawie art. 14a §1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.... - Interpretacja - I US-II/443/89/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.09.2005, sygn. I US-II/443/89/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na podstawie art. 14a §1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 88 ust. 1 pkt 3, ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.08.2005 r. (data wpływu do Urzędu 30.08.2005 r. oraz 05.09.2005 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 24.08.2005 r. (przesłanym do tut. Urzędu dwukrotnie tj. 30.08.2005 r. oraz 05.09.2005 r.), Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W złożonym w tut. organie podatkowym wniosku wskazał, iż w ramach swojej działalności, na podstawie posiadanej koncesji świadczy usługi w zakresie ochrony mienia i monitoringu. Do wykonywania swoich obowiązków patrole interwencyjne wykorzystują motocykle, które są własnością Podatnika. Przedmiotem zapytania Podatnika jest: czy można odliczać VAT od zakupionego paliwa do napędu motocykli?

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy tut. organ podatkowy stwierdza co następuje: Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów lub usług zostały sformułowane w art. 86 ust. I ustawy z dnia li marca 2004r, o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) . Zgodnie z powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym. mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Należy jednak wskazać, iż prawo określone w powołanym przepisie ulega ograniczeniom wskazanym w art. 88 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią art.88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych " oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. W przedmiotowej sprawie Podatnik wykorzystuje w działalności gospodarczej własne motocykle.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera własnej definicji samochodu osobowego i pojazdu samochodowego. Co prawda zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 128 poz. 908 ze zm.) pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25km/h; określenie to nie obejmuje: ciągnika rolniczego. Motocykl zaś zgodnie z definicją zawartą w pkt 45 powołanej ustawy prawo o ruchu drogowym, to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem wielośladowy. Należy jednak wskazać, iż zgodnie z treścią art. 2 ust. 6 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług towary identyfikuje się na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w dziale 34 zatytułowanym Pojazdy mechaniczne przyczepy i naczepy, gdzie wymienione są m. in. wszelkiego rodzaju samochody, "motocykli" nie wyszczególnia się. Motocykle, które posiadają symbol PKWiU 35.4 1 zaklasyfikowano w odrębnym dziale zatytułowanym,, Sprzęt transportowy pozostały", wśród między innymi statków, okrętów, lokomotyw, rowerów, motorowerów itp. A zatem w świetle powyższego zasadnym jest przyjęcie tezy, iż motocykle w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej, a także w potocznym znaczeniu są innymi niż samochody, odrębnym środkiem transportu. Dokonując analizy przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług tut. organ podatkowy stwierdza, iż ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego, wynikające z przepisów art. 88 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy VAT nie dotyczą zakupu paliwa do napędu motocykli. 4 Mając powyższe na uwadze tut. organ postanowił jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie