P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-141/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.09.2005, sygn. PP/443-141/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 z 2005 r. poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.07.2005 r. (data wpływu do urzędu 13.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 07.07.2005 r. i w piśmie z dnia 16.08.2005 r. będącym uzupełnieniem niniejszego wniosku wynika, że:
na podstawie zawartych umów o współpracy pisze Pani artykuły i felietony o określonej tematyce. Zgodnie z tymi umowami zleceniodawca zobowiązuje się w okresie trwania umowy zamawiać u wykonawcy utwory, a wykonawca zobowiązuje się te utwory napisać oraz przenieść na zamawiającego prawa autorskie przysługujące mu do tych utworów.
Współpraca na podstawie zawartej umowy odbywa się zasadach podobnych jak współpraca z dziennikarzem w ramach umowy o pracę. Majątkowe prawa autorskie do dzieł przenoszone są w całości na zlecającego a wykonujący zobowiązuje się nie wykonywać osobistych praw autorskich. Zamówione dzieła są przez zlecającego zbierane w pakiety, zlecający dodaje własne usługi i sprzedaje innej firmie - w efekcie treści publikowane są na stronie internetowej należącej o podmiotu trzeciego, bez oznaczenia autorstwa. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek naruszeń praw osób trzecich spowodowanych treściami dostarczonymi przez wykonawcę, przede wszystkim odpowiedzialność z tego tytułu poniesie firma publikująca treści w internecie (na zasadach określonych ustawą Prawo Prasowe), a w drugiej kolejności (na zasadach określonych w umowie między tymi podmiotami z tytułu niewłaściwego wykonania zobowiązania ) - zlecający.
Ponieważ zlecający nabywa pełnię praw do treści, może je ewentualnie wykorzystać w dowolny sposób i samodzielnie opublikować. Również w tym przypadku odpowiedzialność za naruszenie praw osób trzecich poniesie ten, kto opublikował te materiały, a więc zlecający.
Wobec powyższego odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zlecający wykonanie czynności będących przedmiotem umowy.

Według Pani stanowiska przedmiotowe usługi w zakresie tworzenia artykułów i felietonów zgodnie z art. 15 ust. 3 i 3a ustawy o VAT nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą a zatem usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku i stanowiskiem Pani w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze stwierdza:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 z 2004 r., poz. 535 ze zmianami) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 wyżej powołanej ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawodawca wymienił czynności, które nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą.
Stosownie do wyżej powołanego przepisu za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecone czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Przytoczony przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio do twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich i praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi (art. 15 ust. 3a).
Uwzględniając treść w/w przepisów należy uznać, że jeżeli istnieje stosunek prawny, w ramach którego zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, to wtedy nie jest to działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy VAT, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Chodzi o taki stosunek prawny między usługodawcą a usługobiorcą, który wskazuje cechy właściwe stosunkowi pracy tj. podporządkowanie usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności, określenie wynagrodzenia, a dodatkowo z dokumentów dotyczących zawarcia umowy o wykonanie świadczenia powinna wynikać kwestia odpowiedzialności osoby zlecającej wobec osób trzecich.
W związku z tym, że w przypadku wykonywanych przez Panią usług w zakresie tworzenia artykułów i felietonów, odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zlecający wykonanie tych usług, na którego przenoszone są prawa autorskie do przedmiotowych utworów - usługi te nie będą uznane za samodzielnie wykonywaną działalnością gospodarczą. W związku z powyższym nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej;
- w dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Pani nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze