Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z... - Interpretacja - US.443/IC/7/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2005, sygn. US.443/IC/7/2005, Urząd Skarbowy w Łańcucie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 i 3, art. 86 ust. 1, 2 i 8 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez ?G.? Sp. z o.o. z dnia 21.07.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Skarbowego 22.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że prowadzi ona działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi. W celu pozyskania nowych klientów, jak również informowania aktualnych odbiorców o ofercie handlowej Spółka kupuje różnego rodzaju foldery, ulotki, gazetki, katalogi, czyli tak zwane drukowane materiały reklamowe i informacyjne, które następnie przekazywane są nieodpłatnie odbiorcom oraz potencjalnym klientom.

W złożonym w dniu 22.07.2005 r. piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem czy ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących zakup drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, przekazywanych nieodpłatnie swoim klientom. Podatnik uważa, że ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących zakup tych materiałów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie po zapoznaniu się z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym wyjaśnia.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

    1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
    2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przepisu art. 7 ust. 2, zgodnie z art. 7 ust. 3 ww. ustawy nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

W świetle powyższego, jeśli Wnioskodawca przekazuje nieodpłatnie swoim odbiorcom lub potencjalnym klientom drukowane materiały reklamowe i informacyjne to przekazanie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego pragnie ponadto poinformować, że zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Ponadto w myśl art. 86 ust. 8 pkt 2 ww. ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7. Zatem prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług dotyczących czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3 wynika wprost z art. 86 ust. 8 cytowanej wyżej ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących zakup drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, które przekazywane są nieodpłatnie aktualnym i przyszłym klientom.

Urząd Skarbowy w Łańcucie