DECYZJA - Interpretacja - PP-3/i/4407/118/05

Shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.08.2005, sygn. PP-3/i/4407/118/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem z dnia 11.04.2005 r., nr P.P.443-12-3/05 interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.)

zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej wnioskiem z dnia 24.01.2005 r., (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 25.01.2005 r.) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług noclegowych i gastronomicznych w przypadku opodatkowania świadczonych usług turystyki na zasadach ogólnych.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonego biura konferencyjno - turystycznego z licencją biura turystycznego organizuje Pani imprezy turystyczne, integracyjne oraz konferencje dla innych podmiotów gospodarczych. W zakres organizowanych imprez wchodzą: noclegi, wyżywienie, spotkania szkoleniowe, imprezy rozrywkowe, zawody sportowe, imprezy kulturalne, plenerowe itp. Wszystkie te usługi nabywa Pani od innych podmiotów gospodarczych oraz od osób fizycznych.

Według Pani oceny w przypadku rezygnacji z prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 119 ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT świadczone przez Panią usługi turystyki podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wówczas na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT ma Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług noclegowych i gastronomicznych, które wchodzą w skład usługi turystyki, opodatkowanej - Pani zdaniem - na zasadach innych niż określone w art. 119.

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 11.04.2005 r. udzielił interpretacji, z której wynika, iż w przypadku nabycia usług gastronomicznych i noclegowych, przy świadczeniu usług turystyki, opodatkowanych na zasadach ogólnych w zakresie "usług własnych", podatnik ma prawo do obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Z postanowień art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usług turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie.
Usługa turystki jest kompleksową usługą świadczoną na rzecz turysty, obejmującą swoim zakresem usługi cząstkowe; nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty lub wykonywane przez biuro podróży we własnym zakresie. Pomimo, że sposób określenia podstawy opodatkowania usług cząstkowych jest odmienny, według marży dla usług nabywanych od innych podatników oraz na zasadach ogólnych dla usług własnych, to usługa turystki nadal zachowuje swój kompleksowy charakter i podlega opodatkowaniu z zastosowaniem szczególnej procedury określonej w art. 119 w/w ustawy.
Zatem podatnik, który spełnia przesłanki określone w art. 119 ust. 3 w/w ustawy - przy czym prowadzenie ewidencji określonej w pkt 4 ust. 3 art. 119 jest obligatoryjne w przypadku wypełnienia przez podatnika przesłanek wymienionych w pkt 1 - 3 ust. 3 art. 119 - nabywając usługi noclegowe i gastronomiczne nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu, zgodnie z postanowieniami w/w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a.

W świetle powyższego ocena prawna Naczelnika Urzędu Skarbowego, w myśl której w przypadku nabycia usług gastronomicznych i noclegowych, przy świadczeniu usług turystyki opodatkowanych na zasadach ogólnych, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w cenie zakupionych usług - rażąco narusza postanowienia art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a) w/w ustawy.

Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Odwołanie wnosi się w terminie 14 od dnia doręczenia decyzji, bezpośrednio do Izby Skarbowej w Krakowie.

Izba Skarbowa w Krakowie