Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-1189/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. PI/005-1189/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność sezonową dwa miesiące w roku, polegającą na świadczeniu usług parkingowych. W 2003 roku przychód osiągnięty przez podatnika ze sprzedaży nie przekroczył równowartości 10.000 EURO.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ - zwanej dalej ustawą VAT - zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz opłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (art. 113 ust. 2 ustawy VAT).

Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy VAT jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.

Równocześnie wskazać należy, że w myśl art. 96 ust. 3 ustawy VAT podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Natomiast zgodnie z ust. 5 pkt 2 tegoż artykułu jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa.

Z przedstawionego wyżej stanu prawnego wynika, iż obrót z tytułu prowadzonej działalności przez podatnika nie przekroczył kwoty w wysokości 45.700 zł, zatem do momentu przekroczenia tej kwoty w roku bieżącym Podatnik może korzystać z mocy prawa ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług bez konieczności zawiadamiania o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Jednak w momencie przekroczenia w/w kwoty podatnik obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, przy czym obowiązek ten należy spełnić przed dniem przekroczenia kwoty 45.700 zł, natomiast opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie nadwyżka przekraczająca w/w kwotę.

Izba Skarbowa w Gdańsku