Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-921/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.07.2004, sygn. PI/005-921/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Podatnik prowadzi działalność w zakresie wytwarzania i dystrybucji pary wodnej i gorącej wody. Do wykonywania tych czynności realizuje inwestycje, na które zaciągnęła kredyt inwestycyjny. Na spłatę oprocentowania powyższego kredytu Spółka otrzymuje dopłatę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że w sytuacji, gdy podatnik w związku z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem usług otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi - tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Aby jednak tak było - dofinansowanie takie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa).

Natomiast jeżeli podatnik otrzymuje dotacje na dofinansowanie całej działalności, czy jak w przypadku Spółki dotację do oprocentowania kredytu inwestycyjnego - dotacja taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem w przypadku przekazywania podatnikowi dotacji do oprocentowania kredytu inwestycyjnego - nie występuje bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub świadczeniami.

W świetle powyższego otrzymana przez zapytującego dotacja do oprocentowania kredytu inwestycyjnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Izba Skarbowa w Gdańsku