Pismem z dnia 02.08.2004 r. Stowarzyszenie Producentów ... we ... zwróciło się z zapytaniem o możliwość odliczenia zryczałtowanego podatku od towarów... - Interpretacja - PPP/443-106/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.09.2004, sygn. PPP/443-106/04, Urząd Skarbowy we Włocławku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 02.08.2004 r. Stowarzyszenie Producentów ... we ... zwróciło się z zapytaniem o możliwość odliczenia zryczałtowanego podatku od towarów i usług wynikającego z faktur VAT RR wystawionych dla rolników ryczałtowych za nabywane produkty rolne.

W złożonym piśmie jednostka wyraziła wątpliwość, czy powyższe odliczenie będzie przysługiwało w przypadku, gdy z należności wynikającej z faktury VAT RR zostaną potrącone składki członkowskie.

Z przedłożonej umowy dostawy pomidorów wynika, że zapłata za dostarczone pomidory dokonywana będzie na podstawie faktury VAT lub faktury VAT RR przelewem bankowym na rachunek wskazany przez Dostawcę. Termin płatności wynosi 21 dni od daty wystawienia faktury. Od kwoty brutto faktury VAT lub faktury RR odbiorca potrąci 2 % na działalność statutową i koszty administracyjne stowarzyszenia.

Natomiast z § 30 Statutu Stowarzyszenia Producentów Rolnych zostało postanowione, że majątek i fundusze Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze. Fundusze powstają m. in. ze składek członkowskich.

Jednocześnie z przedłożonej uchwały nr 3 podjętej na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia Producentów ... odbytego 17.01.2004 r. wynika, że składka członkowska została ustalona w wysokości 2 % wartości sprzedanych pomidorów dla przetwórstwa w 2003 r. i 2004 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanym piśmie.

Zgodnie z art. 115 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacona rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Zasady wystawiania faktur VAT RR oraz rozliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku zostały uregulowane w art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia fakturę dokumentującą nabycie tych produktów.

Zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty pod warunkiem że:

  1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną,
  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności,
  3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Warunek, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych - art. 116 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Zgodnie z art. 116 ust. 9 ustawy pod pojęciem należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem, że :

  1. zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty,
  2. raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.

Katalog kompensat określony w art. 116 ust. 8 ustawy, nie obejmuje należności i potrąceń nie związanych z towarami i usługami dostarczanymi rolnikowi przez skup oraz świadczeń bliżej nieokreślonych w klasyfikacji usług związanych z różnego rodzaju składkami między innymi członkowskimi, stowarzyszeniowymi.

W związku z powyższym podatnik może odliczyć tylko taką kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, jaka odpowiada procentowi kwoty przekazanej na rachunek bankowy rolnika w stosunku do całej kwoty należności, mając na uwadze treść art. 116 ust. 8 i 9 ustawy.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz aktualnie obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy we Włocławku