Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarboweg... - Interpretacja - I/3/KO/443-74/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.07.2004, sygn. I/3/KO/443-74/04, Urząd Skarbowy w Sulęcinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sulęcinie, w odpowiedzi na pismo z dnia 04.06.2004r., uzupełnione pismem z dnia 09.06.2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Pyta Pan o procedurę zakupu, tzn. czy nabycie samochodu ciężarowego od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej mającej miejsce zamieszkania w Niemczech podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz o warunki odliczania podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa do tego samochodu.

Z literalnego brzmienia przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54 poz. 535) wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przy nabyciu towaru z Niemiec, możliwe jest zaistnienie okoliczności, o której mowa w pkt. 4 cytowanego przepisu. Zgodnie z art. 9 ustawy z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów mamy do czynienia w sytuacji, gdy nabywcą towarów jest podatnik wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika oraz dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku VAT.
Skoro dokonał Pan nabycia od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej nie będzie to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a co za tym idzie żadna z sytuacji, o której mowa w art. 5 ustawy, a zatem nabycie to nie podlega podatkowi VAT. Odnośnie późniejszego zbycia samochodu (przyczepy), wykorzystywanego do działalności gospodarczej znajduje zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się (w przypadku towarów innych niż budynki, budowle lub ich części oraz grunty) towary, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy (sprzedaży) wyniósł co najmniej pół roku - art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Odnośnie zakupu paliwa do samochodu to zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona wg wzoru:
DŁ = 357 kg + n * 68 kg ,
gdzie: "n" oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscami dla kierowcy, a "DŁ" - dopuszczalną ładowność.
Jak wynika z art. 86 ust. 5 ustawy, ilość miejsc (siedzeń), w ww. wzorze określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Z powyższych przepisów nie wynika wprost, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem danego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.Zatem jeżeli będzie Pan posiadał świadectwo homologacji wydane dla danego typu samochodu (przez ministra właściwego ds. transportu lub odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich UE), z którego będzie wynikało, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem, to przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupie paliwa do tego samochodu.

Z punktu widzenia przepisów o podatku od towarów i usług fakt zaliczenia bądź nie zaliczenia samochodu ciężarowego do ewidencji środków trwałych nie ma znaczenia. Okoliczność ta ma znaczenie na gruncie przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z możliwością zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wartości środka trwałego.

Urząd Skarbowy w Sulęcinie