Na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U.Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w związku ze złożonym pismem ... - Interpretacja - PPM/443-4/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.09.2004, sygn. PPM/443-4/04, Urząd Skarbowy w Pułtusku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U.Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w związku ze złożonym pismem z dnia 30.06.2004 nr GGA 7224-7/04 ( uzupełnione pismem z dnia 20.07.2004r) o udzielenie pisemnej informacji w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy zamianie nieruchomości:1). nieruchomości nie zabudowanej stanowiącej własność Gminy Pułtusk na nieruchomość nie zabudowaną (wykorzystywana jako droga kategorii gminnej ) stanowiącą współwłasność osób fizycznych ( dwie współwłaścielki prowadzą działalność gospodarczą i są podatnikami VAT, trzecia współwłasicielka nie prowadzi działalności),2). nieruchomości nie zabudowanej stanowiącej własność Gminy Pułtusk na nieruchomość nie zabudowaną, przeznaczoną pod drogę gminną, stanowiącą współwłasność osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej,3). nieruchomości zabudowanej, na której znajduje się pawilon handlowo-usługowy (wzniesiony w latach 60-tych przez osobę trzecią) - na nieruchomość zabudowaną , stanowiącą współwłasność osób fizycznnych prowadzących działalność gospodarczą i będących podatnikami VAT, na której znajduje się budynek użyteczności publicznej administrowany przez Gminę - Kino; wartość zamiennych nieruchomości nie obejmuje wartości budynków i naniesiń budowlanych znajdujących się na gruncie, gdyż nie zostały wzniesione przez właścicieli gruntów,

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pułtusku informuje:Do pkt. 1 i 2. Zgodnie z art. 2 pkt.6 ustawy z dnia 11.03.2004r. w sprawie podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535), obowiązującej od dnia 01.05.2004r, przez towary rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Czyli zgodnie z nową ustawą z dniem 01.05.2004r. grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy w związku z art. 7 ust. 1 zamiana gruntów co do zasady jest czynnością objętą zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ w jej wyniku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W przypadku umowy cywilnoprawnej dotyczącej zamiany w istocie mamy do czynienia z dwoma dostawami gruntów, które dokonywane są przez strony umowy, przez co każdą ze stron należy ocenić odrębnie pod kątem przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Należy odrębnie ustalić, czy dostawa danego gruntu jest dokonywana przez podatnika. Jeżeli podmioty dokonujące zamiany gruntów są podatnikami VAT i zamieniane nieruchomości są przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej, to każda ze stron umowy jest obowiązana do naliczenia podatku należnego od całej kwoty transakcji. Natomiast w sytuacji, kiedy jeden z kontrahentów jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej ( lub nieruchomość nie jest związana z działalnością gospodarczą), dla której dostawa przez nią dokonywana ma charakter incydentalny, wówczas nie posiada on statusu podatnika i obowiązek zapłaty podatku VAT nie występuje.

Ustalając właściwą stawkę dla dostawy danego gruntu, należy pamiętać, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. W przypadku dostawy gruntów o innym charakterze, które nawet potencjalnie będą traktowane jako tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę właściwą stawką opodatkowania będzie stawka 22%.Zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT podlega dostawa tylko gruntów rolnych, leśnych, pod stawami, ewentualnie innych, ktrych nie można zakwalifikować jako budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

Do ustalenia podstawy opodatkowania przy czynności polegającej na zamianie towarów mają zastosowanie przepisy art. 29 ust. 3 i 9 ustawy o podatku VAT. Jeżeli należność z tytułu dostawy lub wykonania usługi jest określona w naturze, za podstwę opodatkowania przyjmuje się wartość świadczenia obliczoną na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia pomniejszoną o podatek należny. Natomiast w przypadku wykonania czynności, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest również wartość towarów lub usług według cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszona o kwotę należnego podatku.Wynika stąd, iż podstawą opodatkowania przy zamianie towarów będzie zawsze wartość zamienianych nieruchomości (pomniejszoną o należny podatek), a nie różnica ich wartości.

Do pkt. 3.Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) obowiązującej od dnia 01.05.2004r w przypadku, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość stanowiąca teren zabudowany, a z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu, grunt stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości według stawki podatku VAT właściwej dla budynku lub budowli albo części takich budynków lub budowli. Oznacza to, że w przypadku dostawy budynku - stawką właściwą dla tego budynku opodatkowany będzie również grunt związany z tym budynkiem. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W przedmiotowej sprawie sprzedażą będą objęte tylko grunty, natomiast budynki i naniesienia budowlane znajdujące się na gruncie nie będą objęte sprzedażą, gdyż nie zostały wzniesione ze środków własnych właścicieli gruntów. Gdyby dostawa dotyczyła gruntów wraz z budynkami trwale z tym gruntem związanych, wówczas zgodnie z art. 29 ust. 5 cytowanej ustawy, wartość gruntu stanowiłaby element podstawy opodatkowania całej nieruchomości według stawki właściwej dla budynków.

Z powyższego wynika, że dostawa wszelkich gruntów zabudowanych dokonywana przez podatnika podatku VAT będzie podlegała opodatkowaniu 22% stawką , a do podstawy opodatkowania należy przyjąć całą wartość podlegających zamianie nieruchomości gruntowych (pomniejszoną o należny podatek), a nie różnicę ich wartości. Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

    Urząd Skarbowy w Pułtusku