W przedmiotowym piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem, czy przedpłatę dotyczącą czynności nie podlegających ustawie należy opodatkować. Jeżeli tak to ... - Interpretacja - ZP/443-137/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.07.2004, sygn. ZP/443-137/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowym piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem, czy przedpłatę dotyczącą czynności nie podlegających ustawie należy opodatkować. Jeżeli tak to według jakiej stawki?

Spółka wyjaśnia, iż jest firmą zajmującą się tworzeniem programów komputerowych na zlecenie klienta zagranicznego i często otrzymuje przedpłaty na poczet wykonywanych usług. Programy i uaktualnienia do nich wysyłane są za pomocą internetu do odbiorcy niemieckiego. Ponadto Podatnik podnosi, iż czynności te wyłączone są z zakresu działania ustawy o VAT, jednak z art. 29 pkt 2 tej ustawy wynika, iż otrzymanie przedpłaty powoduje obowiązek podatkowy.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych, Podatnik formułuje stanowisko, iż skoro dokonywane przez Niego czynności nie podlegają ustawie o VAT, to i przedpłata dotycząca tych czynności nie podlega opodatkowaniu.

W analizowanej kwestii zastosować należy przepisy art. 27 ust. 1, 3, 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W regulacjach ust. 1 przywołanego powyżej artykułu, stanowi się, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Powyższe - wobec unormowań art. 27 ust. 4 ustawy podatkowej nie dotyczy m. in. usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

Stosownie bowiem do przepisów art. 27 ust. 3 przywoływanej ustawy o VAT w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 tego artykułu są świadczone na rzecz:

1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę,

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W świetle powyższych przepisów, w sytuacji tworzenia programów komputerowych na zlecenie klienta zagranicznego, miejscem świadczenia jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, dla którego usługa ta jest świadczona. Czynności te są zatem wyłączone spod działania przywoływanej ustawy o VAT. Dotyczy to również otrzymywanej przez Spółkę przedpłaty z tytułu przedmiotowej czynności .

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu