W odpowiedzi na zapytania:1. Czy do opłat pobieranych od pielęgniarek z tytułu uczestnictwa w zajęciach szkoleniowych należy doliczać podatek od towar... - Interpretacja - PP/443-170/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.09.2004, sygn. PP/443-170/04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytania:
1. Czy do opłat pobieranych od pielęgniarek z tytułu uczestnictwa w zajęciach szkoleniowych należy doliczać podatek od towarów i usług?
2. Czy wynagrodzenia wypłacane osobom prowadzącym kursy szkolenia powinny być objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług?
zawarte w piśmie z dnia 12.07.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje że:

1. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się usługi wymienione w załączniku nr 4 do wyżej wymienionej ustawy. W poz. 7 powołanego załącznika nr 4 wyszczególnione zostały usługi w zakresie edukacji - PKWiU ex 80 (ex - dotyczy tylko danego grupowania), dział 80 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, opartej m. in. na Polskiej Klasyfikacji Działalności, obejmuje "Usługi w zakresie edukacji" w skład których wchodzą:
a) usługi w zakresie szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego,
b) usługi w zakresie szkolnictwa dla dorosłych oraz innych form kształcenia.
Z treści pisma wynika, że Spółka prowadzi działalność polegająca na prowadzeniu kursów i szkoleń dla pielęgniarek, co ma na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych osób wykonujących zawód pielęgniarki.
Zatem jeżeli powyższe usługi sklasyfikowane są pod symbole PKWiU 80.42.2 - usługi w zakresie pozostałych form kształcenia - to zgodnie z wyżej cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opłaty za szkolenie pobierane od pielęgniarek będą zwolnione z podatku od towarów i usług.
Ponadto tut. Organ podatkowy informuje, iż w celu prawidłowego zakwalifikowania powyższych usług należy zwrócić się do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych, znajdującego się w Urzędzie Statystycznym w Łodzi.
2. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o których mowa w ust. 2 tego artykułu bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za wykonaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeśli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT - jako nie spełniające kryterium samodzielnej działalności ponadto czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia, odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Treścią umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło) jest z reguły zarówno określenie wszelkich warunków, w jakich czynność ma być wykonana, określenie wynagrodzenia, jak i szczegółowe określenie warunków odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności (czyli m. in. zasad ewentualnej współpracy, sposobu wykonania, odbioru, odpowiedzialności za wykonaną usługę).

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Spółka zatrudnia na umowę zlecenie specjalistów, którzy prowadzą wykłady dla pielęgniarek. Wykładowcy muszą dostosować się do harmonogramu zajęć oraz programu szkolenia. Spółka obowiązana jest wypłacić wykładowcy uzgodnione w umowie wynagrodzenie.
W związku z powyższym wszelkie czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przypadku, gdy nie będzie to samodzielna działalność gospodarcza (w rozumieniu ustawy o VAT) i będą spełnione ww. przesłanki zawarte art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli jednak nie zostaną spełnione te warunki, przedmiotowy przepis nie będzie miał zastosowania.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko Spółki dot. pkt 1 jest błędne, natomiast prawidłowe dot. pkt 2.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu