W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dn. 27.08.04 r. - data wpływu do tut. Urzędu 27.08.2004 r. - w sprawie opodatkowania usług remontowo - bu... - Interpretacja - PP-443/315/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.09.2004, sygn. PP-443/315/04, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dn. 27.08.04 r. - data wpływu do tut. Urzędu 27.08.2004 r. - w sprawie opodatkowania usług remontowo - budowlanych świadczonych w Austrii i dotyczących nieruchomości Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997r. poz. 926 ze zm.) informuje, że:

Wykonywanie przez polski podmiot usług remontowo - budowlanych nie tylko w kraju unijnym, ale także w jakimkolwiek kraju innym niż Polska jest po 1 maja 2004 r. czynnością niepodlegającą opodatkowaniu w kraju. Mimo to na świadczącym usługi poza terytorium kraju spoczywa konieczność wystawienia faktury dokumentującej te usługi. Usługi remontowo - budowlane należą do usług związanych z nieruchomościami. W przypadku zaś świadczenia usług związanych z nieruchomościami miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 z 2004 , poz. 535).

Jeśli zatem polski przedsiębiorca wykonuje usługi remontowo - budowlane w Austrii, to miejscem ich opodatkowania jest właśnie Austria. Dlatego też polski Podatnik, wykonując usługi remontowo - budowlane związane z nieruchomościami na rzecz kontrahenta unijnego, nie wykazuje na fakturze kwot podatku, stawki podatku ani należności brutto, jak również nie ujmuje tego w deklaracji VAT-7.

Podatnicy tacy, na podstawie art. 106 ust. 1 i 2 ustawy o VAT oraz § 30 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. W sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 97, poz. 971 ), w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze, zobowiązani są wystawić fakturę VAT stwierdzającą w szczególności:
1) dokonanie sprzedaży (świadczenia usług),
2) datę dokonania sprzedaży (świadczenia usług),
3) cenę jednostkową usług bez podatku,
4) wartość netto świadczonej usługi (podstawę opodatkowania), oraz
5) dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Faktura wystawiona w tym przypadku nie może zawierać ani stawki i kwoty podatku, ani też kwoty należności wraz z podatkiem, zaś dane nabywcy unijnego powinny zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju. Numer unijny nabywcy jest potrzebny tylko w przypadku, gdy usługi są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczący usługę.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze