Czy w przypadku umorzenia udziałów w Spółce P. za wynagrodzeniem rzeczowym w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są bu... - Interpretacja - ITPP1/443-1004/12/IK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2012, sygn. ITPP1/443-1004/12/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy w przypadku umorzenia udziałów w Spółce P. za wynagrodzeniem rzeczowym w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle zastosowanie będzie miało zwolnienie od podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu 22 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia czynności umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w postaci nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia czynności umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w postaci nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka P. powstała w listopadzie 2004 roku. W dniu 7 grudnia 2004 roku spółka X nabyła Przedsiębiorstwo Y. w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W umowie tej spółka X oświadczyła, że przedsiębiorstwo to wniesie w formie aportu do Spółki P. Dnia 31 grudnia 2004 roku zawarta została umowa przeniesienia własności przedsiębiorstwa Y., z jednoczesnym złożeniem przez spółkę X oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki P. Transakcja wniesienia aportem przedsiębiorstwa państwowego nie była objęta podatkiem od towarów i usług. Spółka P. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu pasażerskiego osób i jest podatnikiem VAT.

W ramach aportu przedsiębiorstwa wniesiono do Spółki P. prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej położonej w G. oraz posadowione na niej: budynek dworca autobusowego, budynek myjni autobusów, budowle - wiaty nad przystankami przy wyjściach z tunelu, wiaty przystankowe, place postojowe i manewrowe, tunele i przejścia podziemne, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, odwodnienia terenu, energetyczna, przyłącza telefoniczne, maszt antenowy oraz ogrodzenie terenu (zwanej dalej nieruchomością).

Spółka P. poniosła nakłady na ulepszenie budynku dworca autobusowego, place postojowe i manewrowe oraz ogrodzenie terenu. Tylko nakłady na ogrodzenie przekroczyły 30% wartości początkowej środka trwałego w pozostałych przypadkach były niższe. Od poniesionych nakładów przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Od początku działalności Spółka P. dzierżawi część powierzchni w budynku dworca oraz tunelu, a także zawarł umowy na wjazdy i parkowanie autobusów innych przewoźników na placach postojowych i manewrowych. Umowy te były i są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Większość zawartych umów przekracza na dzień dzisiejszy okres dwóch lat.

Aktualnie Wnioskodawca rozważa umorzenie części udziałów posiadanych przez wspólnika Przedsiębiorstwo B. w zamian za wynagrodzenie o charakterze rzeczowym. W ramach wynagrodzenia, w zamian za umorzenie udziałów wspólnika Przedsiębiorstwo B. w Spółce P., Wnioskodawca przekaże następujące składniki majątku: prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z prawem własności budynków i budowli na niej posadowionych, opisanych powyżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku umorzenia udziałów w Spółce P. za wynagrodzeniem rzeczowym w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle zastosowanie będzie miało zwolnienie od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy umorzenie udziałów w Spółce P. jest odpłatną dostawą na terytorium kraju, w związku z czym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z charakteru planowanych przez Spółkę P. działań restrukturyzacyjnych wynika, że ich istotą jest umorzenie udziałów w zamian za wynagrodzenie, które w tym szczególnym przypadku ma postać rzeczowego majątku Spółki P. Wnioskodawca przytaczając fragment interpretacji indywidualnej z dnia 30 czerwca 2011 roku wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w sprawie rozpatrywanej pod sygnaturą IPPP1-443-530/11-4/JL stwierdza, iż przepisy Kodeksu spółek handlowych nie stanowią przeszkody, aby wynagrodzenie udziałowca z tytułu nabycia jego udziałów w celu umorzenia przyjęło formę niepieniężną. Takie stanowisko jest też w pełni akceptowane w doktrynie prawa. W związku z tym to Wnioskodawca umarzając swoje udziały decyduje, czy w ramach wynagrodzenia za umorzone udziały wypłaci swojemu wspólnikowi środki pieniężne, czy też niepieniężne (rzeczowe). Wypłata wynagrodzenia za umorzone udziały może więc nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie niepieniężnej.

W niniejszej sprawie wypłata wynagrodzenia wspólnikowi Spółki P. w związku z umorzeniem jego udziałów w Spółce - nastąpi w postaci przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z posadowionymi na niej budynkami i budowlami. Zatem rozliczenie pomiędzy Spółce P., a jej wspólnikiem nastąpi poprzez przeniesienie własności majątku rzeczowego Spółki P. na rzecz wspólnika.

W ocenie Wnioskodawcy przekazanie składników majątku o charakterze rzeczowym pomiędzy Spółką P., a wspólnikiem stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Na co również wskazuje powołany przez Wnioskodawcę wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 września 2011 r., sygn. akt I FSK 1212/10.

Zdaniem Spółki, część budynku dworca oraz część budowli posadowionych na wymienionej we wniosku nieruchomości została zasiedlona zgodnie z przytoczoną powyżej definicją w momencie oddania ich w dzierżawę. W związku z powyższym dostawa wydzierżawianych części budynku dworca oraz części budowli będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Nie będzie ona bowiem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a od momentu pierwszego zasiedlenia minie okres dłuższy niż 2 lata.

Odnosząc się zaś do kwestii dostawy części budynku dworca autobusowego i budowli z wyjątkiem ogrodzenia oraz budynku myjni, które nie były przedmiotem dzierżawy, w ocenie Spółki, spełnione będą warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, ponieważ w stosunku do tych budynków i budowli nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem, dostawa pozostałej części budynku i budowli będzie mogła korzystać ze zwolnienia przewidzianego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Z uwagi na to, iż do pierwszego zasiedlenia ogrodzenia dojdzie dopiero w związku z planowaną transakcją umorzenia udziałów za wynagrodzeniem rzeczowym, jego dostawa nie będzie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednakże z uwagi na to, iż wydatki poniesione na ulepszenie ogrodzenia przekraczały 30% wartości początkowej, od których Spółka odliczyła podatek naliczony, i od momentu ulepszenia ogrodzenia minęło 5 lat, zastosowanie będzie miało zwolnienie z opodatkowania określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a w powiązaniu z art. 43 ust. 7a ustawy.

Z kolei kwestię opodatkowania zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu rozstrzyga § 13 ust. 1 pkt 11 Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Dz. U.2011.73.392), który to przepis zwalnia od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powołanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, że co do zasady zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki i budowle na nim posadowione.

Podsumowując stwierdzić należy, że, czynność przeniesienia przez Spółkę P. własności nieruchomości na rzecz wspólnika tytułem wynagrodzenia należnego za umorzenie udziałów Spółki P. jako odpłatna dostawa jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże, na mocy przywołanego powyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów, w całości korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na tej podstawie, nie każda zatem czynność dokonana przez podmiot będący podatnikiem, będzie podlegać opodatkowaniu. Status podatnika podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. W sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi, to czynność samego nabycia lub sprzedaży akcji czy udziałów nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Udział w spółce posiadającej osobowość prawną jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem transakcji (prawo zbywalne), nie mieści się jednak ani w definicji towarów, ani usług w rozumieniu ustawy.

Zasady dotyczące umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostały zawarte w art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. Zatem warunkiem generalnym dopuszczalności umorzenia, zarówno dobrowolnego, jak i przymusowego, jest zamieszczenie klauzuli przewidującej taką możliwość w umowie spółki.

Umorzenie udziałów jest czynnością zmierzającą do unicestwienia pewnej partii lub wszystkich udziałów i sprowadza się do pozbawienia praw udziałowca ucieleśnionych w tych udziałach.

Należy natomiast zauważyć, że dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W określeniu jak właściciel zawiera się możliwość uznania za dostawę faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług dostawa oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego).

Odpłatność czynności (dostawy towarów, czy świadczenia usług) oznacza wykonanie tej czynności za wynagrodzeniem. Aby uznać daną czynność za odpłatną konieczny jest bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem. Dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tych czynności. Wynagrodzenie musi być konkretną wielkością wyrażalną w pieniądzu.

Z treści wniosku wynika, iż Spółka P. powstała w listopadzie 2004 r. z wniesionego aportem przedsiębiorstwa państwowego. Czynność ta nie była objęta podatkiem od towarów i usług. Obecnie Spółka planuje umorzyć udziały wspólnika w zamian za wynagrodzenie w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej wraz z posadowionymi na niej: budynkami i budowlami. Spółka poniosła nakłady na ulepszenie nieruchomości. Jednak tylko nakłady na ogrodzenie przekroczyły 30% wartości początkowej środka trwałego. Od poniesionych nakładów Spółce przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka dzierżawi część powierzchni w budynku dworca oraz tunelu, a także zawarła umowy na wjazdy i parkowanie autobusów innych przewoźników na placach postojowych i manewrowych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika zatem, iż rozliczenie pomiędzy Spółką, a udziałowcem nastąpi poprzez przeniesienie własności majątku rzeczowego (nieruchomości) Spółki na rzecz udziałowca w zamian za umorzenie jego udziałów.

Powyższe oznacza, że pomiędzy stronami zaistnieje więź o charakterze zobowiązaniowym Spółka zobowiąże się przenieść na rzecz udziałowca składniki majątku (prawo użytkowania wieczystego wraz z posadowionymi budynkami i budowlami), a umorzone udziały będą wynagrodzeniem za tę czynność. Stwierdzić tym samym należy, iż zaistnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów w zakresie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami, a wynagrodzeniem stanowiącym konkretną wartość wyrażalną w pieniądzu.

Podkreślić przy tym należy, iż zapłaty (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Także świadczenie o charakterze rzeczowym jest wynagrodzeniem. Przykładowo zamiana towarów, zamiana towaru na usługę i odwrotnie, wydanie towarów (świadczenie usług) w zamian za wierzytelności, itp. będzie uznane odpowiednio za odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług. Mamy bowiem do czynienia z konkretną korzyścią, która należna jest za dokonywane świadczenie.

W przedmiotowej sprawie Spółka, dokonując przeniesienia własności nieruchomości działa w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Spółka bowiem dokonuje przeniesienia nieruchomości, stanowiącej składnik prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem dokonuje tej czynności w ramach swojej aktywności gospodarczej.

Wobec powyższego przekazanie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej, na której posadowione są budynki oraz budowle stanowi dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146 f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 10 wskazanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 cyt. ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności opodatkowanych, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu,
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Z kolei art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. (art. 43 ust. 7a ustawy).

Z treści art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), przez obiekt budowlany należy rozumieć:

  1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
  2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
  3. obiekt małej architektury.

Zgodnie z pkt 2 tego artykułu, pod pojęciem budynku należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Ilekroć w powołanej ustawie jest mowa o budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane).

Ponadto z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 73, poz. 392 ze zm.) wynika, iż zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powyższego przepisu wynika, iż zbycie prawa użytkowania wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowaną są budynki i budowle na nim posadowione.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy wskazać należy, iż skoro część powierzchni budynku dworca oraz tunelu, a także place postojowe oraz manewrowe zostały oddane w 2004 r. w dzierżawę - w wykonaniu czynności opodatkowanych, a więc zostały zasiedlone w myśl cyt. powyższej definicji. Wobec powyższego stwierdzić należy, iż dostawa budynku oraz tunelu w części zasiedlonej, jak również sprzedaż placów postojowych oraz manewrowych oddanych w dzierżawę korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W pozostałej zaś części zbywanej nieruchomości, skoro z okoliczności przedstawionych we wniosku nie wynika, aby w stosunku do niej doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, jej dostawa nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Z uwagi jednak na fakt, iż stosunku do tych obiektów Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak również poniesione wydatki na ulepszenie nie były wyższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów, z wyjątkiem ogrodzenia, w stosunku do których przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przeniesienie prawa własności ww. nieruchomości w tej części korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Z kolei dostawa ogrodzenia, o ile stanowi budowlę w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, które jak wskazano we wniosku w stanie ulepszonym było wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanym przez okres dłuższy niż 5 lat korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 43 ust. 7a ustawy.

Podsumowując przeniesienie własności przedmiotowych nieruchomości na rzecz wspólnika w zamian za umorzenie jego udziałów korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a i ust. 7a w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( t.j. Dz. U. z 2012 poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy