POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-P82/05/AW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.12.2005, sygn. PP/443-P82/05/AW, Urząd Skarbowy w Kartuzach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając w oparciu o przepisy:

  • art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60)

po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 12.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii stosowania stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do usług montażu balustrad wewnętrznych i zewnętrznych oraz krat w obiektach budownictwa mieszkaniowego

stwierdza

że stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 12.10.2005 r. Spółka złożyła w tut. Organie podatkowym wniosek w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż Spółka jest producentem wyrobów kowalstwa artystycznego tj. balustrady wewnętrzne, schodowe, tarasowe, balkonowe oraz ogrodzeń kutych, bram i furtek. Zakład wykonuje roboty budowlano ? montażowe w budynkach mieszkalnych z wykorzystaniem materiałów (stal, szkło, PCV), które w dalszym procesie technologicznym są przerabiane i montowane w budynkach mieszkalnych wewnątrz danego budynku (balustrady schodowe, balkonowe) jak i na zewnątrz budynku (balustrady balkonowe, tarasowe, kraty okienne). Spółka współpracuje z firmami budownictwa mieszkaniowego dla których wykonuje i montuje balustrady schodowe wewnętrzne, kraty okienne, balustrady balkonowe oraz kompletne ogrodzenia w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i jednorodzinnych. Spółka wykonuje również usługi budowlano-montażowe na zlecenie indywidualnych właścicieli domów jednorodzinnych. Wszelkie balustrady, kraty i ogrodzenia itp. Spółka wykonuje w siedzibie firmy na zlecenie projekt zleceniodawcy. Firma świadczy również usługi montażu bram garażowych zakupionych od innych firm, które uzupełnia o napęd oraz belki nośne a następnie montuje w garażach mieszczących się w budynkach mieszkalnych, wolnostojących na działce przy budynku mieszkalnym oraz w remizach Straży Pożarnej.

Jednocześnie Spółka stoi na stanowisku, iż w ramach świadczonych usług ma prawo do stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

W myśl art. 14 a § 1 w/cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano ? montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W art. 146 ust. 2 ustawy zdefiniowano, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie art. 2 pkt 12 w/cyt. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W zakresie wysokości stawki podatku VAT przy usłudze montażu balustrad wewnętrznych i zewnętrznych oraz krat w obiektach budownictwa mieszkaniowego tut. Organ podatkowy wyjaśnia, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a w/cyt. przepisu art. 146 rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast dostawa materiałów budowlanych nie korzysta z preferencji podatkowej i jest opodatkowana zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy 22% stawką podatku od towarów i usług. Zatem dla rozstrzygnięcia jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Spółkę istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych ? opodatkowanych 22% stawką podatku, czy też z usługą budowlano-montażową lub remontową w budynku mieszkalnym ? opodatkowaną 7% stawką podatku.

O tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.

Wskazać należy, że zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej ? Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ? art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/cyt. ustawy. Natomiast w myśl art. 2 pkt 12 w/wym. ustawy identyfikacja obiektów budownictwa dokonywana jest w oparciu o Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB).

Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych nr XXXXX z dnia 15.07.2004 r. dołączoną przez Spółkę do przedmiotowego wniosku wynika, iż balustrady wewnętrzne, tarasowe, balkonowe, schodowe, bramy, przęsła ogrodzeniowe, furtki, elementy ogrodzeń wykonywane ze stali mieszczą się w grupowaniu PKWiU 28.11.23-60 ?Konstrukcje budowlane stalowe i żeliwne, pozostałe? natomiast montaż balustrad, ogrodzeń, bram i furtek wykonywanych ze stali, będących produkcją własną, wykonywany w miejscu przeznaczenia siłami własnymi producenta sklasyfikowany jest w grupowaniu PKWiU 28.11.91-00.00 ?Usługi instalowania konstrukcji metalowych własnej produkcji, na miejscu przeznaczenia?. Ponadto z przedmiotowego pisma wynika, iż usługi montażu m. in. balustrad wykonanych przez producenta siłami własnymi, mieszczą się w zakresie podkategorii obejmującej dany wyrób.

W przedmiotowej sprawie Spółka wykonuje czynności polegające na montażu balustrad wewnętrznych, zewnętrznych oraz krat w budynkach mieszkalnych na zlecenie indywidualnych odbiorców bądź też firm budujących mieszkania. Spółka we własnym zakresie wykonuje materiały, które zużywa świadcząc w/wym usługi w budynkach mieszkalnych.

W sytuacji kiedy podmiot gospodarczy wytwarza produkty budowlane i w ramach działalności produkcyjnej dokonuje montażu tych wyrobów własnymi siłami w budynku mieszkalnym to cała ta czynność musi zostać zaklasyfikowana jako dostawa towaru, nie zaś świadczenie usług budowlanych w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż Spółka dokonuje dostawy materiałów budowlanych w postaci balustrad i krat i powinna opodatkować stawką 22% całą przedmiotową czynność zarówno wykonanie, jak i montaż balustrad oraz krat wykonany w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Mając na uwadze powyższe tut. Organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Kartuzach