W związku z licznymi problemami ze zwrotnym otrzymywaniem podpisanych faktur VAT korygujących Spółka prosi o odpowiedź na pytanie, czy aby pomniejszyć... - Interpretacja - ZP/443-36/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.12.2005, sygn. ZP/443-36/05, Urząd Skarbowy w Kępnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z licznymi problemami ze zwrotnym otrzymywaniem podpisanych faktur VAT korygujących Spółka prosi o odpowiedź na pytanie, czy aby pomniejszyć podatek VAT należny bezwzględnie należy posiadać pisemne potwierdzenie odbioru faktury korygującej, czy też podpis nie jest konieczny gdyż wystarczy potwierdzenie odbioru z poczty, na którym jest określone jakiego dokumentu dotyczy. Do dnia dzisiejszego Spółka stosuje zasadę, iż podatek VAT należny zostaje umniejszony w miesiącu otrzymania podpisanej faktury VAT korekty.

Własne stanowisko w sprawie:Wnioskodawca uważa, iż aby pomniejszyć podatek VAT należny z faktury VAT KOREKTA, wystarczy potwierdzenie z numerem faktury, której potwierdzenie dotyczy, a nie jest konieczne podpisanie faktury VAT KOREKTA.

Interpretacja i ocena prawna stanowiska:Po wnikliwym przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz odnoszących się do niego przepisów prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.Zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 54, poz.535 ze zm.) - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.Przepisy nie określają formy w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Potwierdzenie takie może więc być dokonane w każdej formie, która pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, iż odbiorca otrzymał fakturę. Niewątpliwie najlepszym sposobem potwierdzenia jest uzyskanie adnotacji na kopii korekty, jednakże potwierdzeniem odbioru faktury korygującej może też być: pisemne potwierdzenie odbioru faktury korygującej dokonane przez nabywcę w odrębnym od kopii faktury dokumencie, przesłana zwrotnie kopia podpisanego oryginału faktury korygującej (pozostającego w dyspozycji nabywcy), faks podpisanego przez nabywcę oryginału faktury korygującej (pozostającego u nabywcy), zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki listowej zawierającej oryginał faktury korygującej (wg wzoru, określonego odrębnymi przepisami), na takim zwrotnym potwierdzeniu nabywca (lub upoważniona przez niego osoba do odbioru poczty) stwierdza (podpisem i/lub pieczątką) fakt odbioru przesyłki zawierającej fakturę korygującą. Należy przy tym zaznaczyć, iż na zwrotnym potwierdzeniu odbioru jest miejsce na wpisanie numeru pisma i dla usunięcia wszelkich wątpliwości powinien tu być wpisany numer faktury korygującej wraz z datą jej wystawienia.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania. Interpretacja wiąże do czasu zmiany przepisów prawnych. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Kępnie