POSTANOWIENIE - Interpretacja - D2-443/75/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.11.2005, sygn. D2-443/75/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.08.2005r. wpłynął wniosek Podatnika uzupełniony w dniu 02.09.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Jedną z gałęzi działalności Spółki są usługi w zakresie:
1. instalacji i uruchamiania pakietów do cyfrowych central telefonicznych.

Po otrzymaniu zlecenia i pakietów do instalacji, przystępujemy do realizacji zlecenia.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu pakietu centrali sporządzamy protokół odbioru i w terminie 7 dni wystawiamy fakturę VAT.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług usługi instalowania central telefonicznych sklasyfikowane są w grupie 32.20 - Urządzenia nadawcze telewizyjne i radiowe, urządzenia i aparaty dla telefonii i telegrafii przewodowej pod numerem: 32.20.9 - Usługi instalowania, napraw i konserwacji nadajników telewizyjnych oraz urządzeń dla telefonii i telefonii przewodowej.
Przedstawiono pytanie:
1. Czy zdaniem tutejszego Organu przedstawione przez nas stanowisko (moment powstania obowiązku podatkowego VAT) w opisanym stanie faktycznym jest prawidłowe?
i zajęto następujące stanowisko:
Uważamy, że obowiązek podatkowy powstaje w takich wypadkach z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi - zgodnie z art. 19 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonaia usługi z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
W myśl ust. 4 cytowanego wyżej artykułu jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Dla usług sklasyfikownych w grupie 32.20 - urządzenia nadawcze telewizyjne i radiowe, urządzenia i aparaty dla telefonii i telegrafii przewodowej, obowiązek podatkowy powstaje stosownie do postanowień cytownego wyżej przepisu art. 19 ust. 4.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie