W związku z wnioskiem Spółki z dnia 09.06.2005 r. (data wpływu do Urzędu 05.07.2005), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stoso... - Interpretacja - 1472/RPP1/443-494/2005/JJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2005, sygn. 1472/RPP1/443-494/2005/JJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 09.06.2005 r. (data wpływu do Urzędu 05.07.2005), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w zakresie przepisów o podatku od towarów i usług,


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa usługę polegającą na przeprowadzeniu akcji promocyjnej przez Agencję reklamową. W ramach usługi wykonawca przekazuje nagrody rzeczowe (także usługi turystyczne) konsumentom uprawnionym do ich otrzymania zgodnie z regulaminem promocji. Towary i usługi przeznaczone na nagrody są nabywane przez Agencję reklamową i bezpośrednio przekazywane konsumentom. Wartość nabytych towarów i usług jest wliczona w cenę usługi reklamowej należną Agencji. Spółka uważa, że w tej sytuacji nie jest zobowiązana do naliczenia podatku należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 7 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../;
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Wg art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że w przypadku Spółki nie zostaje wypełniona hipoteza powołanych przepisów, ponieważ przekazania dokonuje nie Spółka lecz wykonawca akcji promocyjnej (usługodawca), ponadto Spółka nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług przeznaczonych na nagrody. Spółka nie dokonuje więc odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT; nie podlega zatem opodatkowaniu z tego tytułu.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie