P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-443-111/05/RS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2005, sygn. 1419/UPO-443-111/05/RS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Pani X, oceniając jej stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15.09.2005 r. (data wpływu: 20.09.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22.11.2005 r. (data wpływu: 23.11.2005 r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. W dniu 02.09.2005 r. Podatniczka dokonała zakupu samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

Przedmiot interpretacji. Czy zakładając instalację gazową do tego samochodu Podatniczka ma prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego zawartego na fakturze dokumentującej ten zakup, w sytuacji gdy będzie ona wykorzystywana wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Wnioskodawcy. Jako własne stanowisko Podatniczka przedstawiła pogląd, iż ma ona prawo odliczyć w całości podatek naliczony od zakupu wspomnianej instalacji (a nie jedynie 60% tej wartości).

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku VAT naliczonego stanowi zaś (w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a tegoż artykułu) m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

W myśl art. 86 ust. 7a w związku z ust. 3 tej ustawy w przypadku nabycia lub importu części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych, które to samochody zostały zaliczone przez niego do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze (lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca) nie więcej jednak niż 6.000 zł. Jednak ponieważ w omawianym przypadku zakupiona instalacja gazowa nie jest częścią składową zużytą do wytworzenia przez Podatniczkę samochodu osobowego, to wspomniany wyżej przepis art. 86 ust. 7a ustawy nie będzie miał tu zastosowania.

Jako że Podatniczka zadeklarowała, iż dokonany przez nią zakup instalacji gazowej do samochodu osobowego jest związany wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, to w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku służy jej prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o całą wartość podatku naliczonego wynikającą z faktury dokumentującej tenże zakup. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku