P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-597/05/AM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.10.2005, sygn. 1472/RPP1/443-597/05/AM, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem z dnia 30.08.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 02.09.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny został opisany we wniosku w następujący sposób: Spółka świadczy usługi wynajmu pracowników do firmy mającej siedzibę w Szwajcarii, dokąd wystawiana jest faktura. Pracownicy Wnioskodawcy wykonują swoją pracę w oddziale firmy w Niemczech. Opłata podstawowa, jaką Spółka otrzymuje za pracownika jest ryczałtem mającym pokryć koszty zatrudnienia pracownika na pełnym etacie (wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za urlop, ubezpieczenie społeczne, wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie itp.). Dodatkowo kontrahent spółki zwraca koszty delegacji tych pracowników (tj. diety, przelot samolotem, pobyt w hotelu, przejazdy taxi itp.) - co też jest przez Spółkę fakturowane.Spółka zapytuje, czy usługi wynajmu pracowników i zwrot kosztów powyżej opisanych powinny być opodatkowane w Polsce, a jeśli tak, to jaką stawką VAT.

Według wnioskodawcy, ze względu na brzmienie art. 27 ust. 3 pkt 1 i 2 oraz ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. z 2004r. nr 54, poz, 535 ze zm/ - zwanej dalej ustawą VAT, świadczone usługi nie powinny być opodatkowane podatkiem VAT w Polsce, tzn. Spółka powinna wystawić fakturę bez naliczania podatku.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

O miejscu świadczenia usług rozstrzyga art. 27 ustawy VAT. Usługi dostarczania (oddelegowania) personelu, również w wykonaniu umowy wynajmu pracowników, zostały wymienione w ust. 4 pkt. 5 w.w. artykułu, jako usługi do których ma zastosowanie ust. 3 cyt. artykułu. W ust. 3 ustawodawca przewidział, że w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Zatem należy uznać, że usługi wynajmu pracowników nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Biorąc pod uwagę miejsce opodatkowania usługi, Spółka powinna wystawiać zgodnie z art. 106 ust.2 fakturę VAT. W myśl § 27 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798), faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Zwrot kosztów jest częścią ceny za wykonaną usługę, a zatem jest również częścią obrotu opodatkowanego w miejscu wskazanym ustawą.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie