Postanowienie - Interpretacja - PP443/102/05/ZM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. PP443/102/05/ZM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11 października 2005 (data wpływu) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka zajmuje się wynajmowaniem projektorów multimedialnych podczas różnego rodzaju imprez w tym w znacznej mierze imprez kulturalnych. Urządzenia służą do emisji obrazów z różnych nośników jak też są wykorzystywane tylko do wyświetlania na ekranie obrazów z kamery lub wyświetlania fragmentów scenografii. Wraz z wnioskiem Spółka przedstawiła opinię GUS klasyfikująca czynność wynajmowania projektorów multimedialnych na różnego rodzajach imprezach, w grupowaniu PKWiU 71.34.10-00.00.
Zdaniem Spółki usługi te mogą być korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Wprowadzając opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności dostawy i odpłatnego świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustawodawca określił również definicję towarów i usług, które temu opodatkowaniu podlegają. Pojęcie świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. Dlatego też niezbędnym warunkiem dla określenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług jest właściwe zdefiniowanie usług wykonywanych przez Spółkę zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Zdaniem Spółki czynności, które Spółka wykonuje klasyfikowane są do symbolu PKWiU 71.34.10-00.00 usługi wynajmu lub dzierżawy pozostałych maszyn i urządzeń bez obsługi.
Stawki podatku od towarów i usług zostały określone w art. 41 ustawy, natomiast zwolnienia przedmiotowe w art. 43 ustawy.
Usługi wymienione powyżej nie zostały wymienione w przepisach ustawy jak też przepisach wykonawczych do ustawy, jako usługi podlegające opodatkowaniu stawką obniżoną. Właściwą stawką opodatkowania tych usług bezie stawka 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Należy zaznaczyć, że poza wyjątkami, przepisy podatku od towarów i usług nie uzależniają wysokości stawki podatku od towarów i usług od odbiorcy danej czynności ale od rodzaju i istoty wykonywanej czynności. W przedstawionym stanie faktycznym czynnością jest wynajem maszyny.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, oparta jest na klasyfikacji PKWiU podanej przez Spółkę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik