POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP.005/58/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. PP.005/58/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 21.10.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 24.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 26.10.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny wynikający z wniosku:

Spółka jest przedsiębiorcą powstałym w wyniku komercjalizacji OBR SM - jednostki badawczo rozwojowej. Decyzją Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 11.05.2005 r. znak: (...) Spółce został nadany status jednostki badawczo-rozwojowej. Przepis art. 30 ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej stanowi, iż do jednostek organizacyjnych, które uzyskały status jednostki badawczo rozwojowej na podstawie art. 74 ustawy o jednostkach badawczo rozwojowych, stosuje się przepisy dotychczasowe do upływu okresu, na który nadany został status jednostki badawczo-rozwojowej - stąd też w/w. status Spółka będzie posiadać do dnia 11.05.2008 r.

Wniosek dotyczy:

potwierdzenia zasadności zwolnienia Spółki, jako podmiotu posiadającego status jednostki badawczo-rozwojowej, z podatku od towarów i usług.

Stanowisko wnioskodawcy:

Spółka będzie mogła korzystać z ulg i zwolnień przewidzianych dla jednostek badawczo-rozwojowych, do upływu okresu na jaki status został jej nadany.

Ustawodawca w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - określił dwa rodzaje zwolnień z podatku od towarów i usług. W art. 43 ustawy dokonano zwolnienia z podatku od towarów i usług "pewnych czynności", tj. usług czy też dostawy określonych towarów. Natomiast na podstawie art. 113 ustawy zwolniono podmioty, w związku z nie wypełnieniem określonych obostrzeń.

W wyszczególnionych przepisach nie określono zwolnień dla podmiotów posiadających status jednostki badawczo-rozwojowej. Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, tj. m.in. w poz. 5 (PKWiU 73) usługi naukowo-badawcze. Naczelnik tut. Urzędu nadmienia, iż usługi te nie zostały wykreślone z katalogu usług zwolnionych (jak podaje błędnie w swoim piśmie spółka).

Mając powyższe na względzie, istotnym jest to, jakie usługi spółka wykonuje, bądź też, jakie towary sprzedaje. Usługi naukowo-badawcze (PKWiU 73) będą podlegały zwolnieniu, natomiast w przypadku wykonywania innych usług, nie wymienionych w art. 43 ustawy i w przepisach szczególnych (zawierających uzupełniony katalog czynności zwolnionych) czynności takie będą podlegać opodatkowaniu, zgodnie z obowiązującą stawką podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę wymienione przepisy, nie można uznać za słuszne stanowiska Spółki dot. zwolnienia z podatku od towarów i usług tylko na podstawie posiadanego statusu jednostki badawczo-rozwojowej.

Mając na względzie powyższe, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie postanowił, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
w dacie postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie