POSTANOWIENIECech .......................... jest organizacją statutową , zrzeszającą na zasadach dobrowolności rzemieślników i inne osoby fizyczne p... - Interpretacja - PP/443-148-1/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. PP/443-148-1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


POSTANOWIENIE

Cech .......................... jest organizacją statutową , zrzeszającą na zasadach dobrowolności rzemieślników i inne osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą . Przychody z działalności ( składki , wpisowe ) są zwolnione z podatku VAT na podstawie art.43 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmian. ) .Cech wydaje również zaświadczenia o przynależności do cechu byłym członkom -rzemieślnikom i od tych zaświadczeń aktualnie będzie pobierać odpłatność .Jednostka ma wątpliwości czy opłata za wydanie tych zaświadczeń jest zwolniona z podatku VAT.


UZASADNIENIE
Pismem z dnia 04 sierpnia 2005 r. Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Cech .......................... jest organizacją statutową , zrzeszającą na zasadach dobrowolności rzemieślników i inne osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą . Przychody z działalności ( składki , wpisowe ) są zwolnione z podatku VAT na podstawie art.43 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmian. ) .

Cech wydaje również zaświadczenia o przynależności do cechu byłym członkom -rzemieślnikom i od tych zaświadczeń aktualnie będzie pobierać odpłatność .Jednostka ma wątpliwości czy opłata za wydanie tych zaświadczeń jest zwolniona z podatku VAT.

Jednostka stoi na stanowisku , iż przedmiotowa opłata podlega zwolnieniu na podstawie art.43 ust.1 pkt.1 ustawy o VAT. Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Działalność statutowa organizacji społeczno-zawodowej jest świadczeniem usług zdefiniowanych w art. 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Odpłatne świadczenie usług nie zawsze jednak jest równoznaczne z tym, że dany podmiot staje się podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie bowiem z treścią art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4 do ustawy zawierającym wykaz usług, których świadczenie zwolnione jest od podatku VAT, w poz. 10 wymieniono usługi sklasyfikowane wg PKWiU pod nr 91, tj. usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie statutowe.

Z relacji powyższych przepisów na tle przedstawionego stanu faktycznego wynika, że usługi wykonywane w ramach działalności statutowej polegającej m.in. na wydawaniu zaświadczeń byłym członkom -rzemieslnikom przez organizację samorządową ,społeczno-zawodową podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić , że stanowisko Jednostki jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu