POSTANOWIENIE - Interpretacja - PZ/415-64/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2005, sygn. PZ/415-64/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 maja 2005 r. (data wpływu 1 czerwca 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania właściwej stawki podatku Vat dla usług montażu/demontażu rusztowań na remontowanych lub przebudowywanych statkach

stwierdzam, że

Stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż w ramach podpisanych umów o współpracy otrzymuje zlecenia na wykonanie usług montażu/demontażu rusztowań na remontowanych lub przebudowywanych statkach. W zleceniach na wykonanie usług znajduje się klasyfikacja PKWiU ex 35.11. W związku z tym, iż podana jest klasyfikacja PKWiU ex. 35.11 wystawiam faktury za wykonanie usług montażu/demontażu rusztowań oraz ich przebudowy stosując stawkę podatku VAT 0%. Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego podatnik zapytuje, czy świadczone przez niego usługi montażu/demontażu rusztowań na remontowanych jak i przebudowywanych statkach mieszczą się w zakresie pojęciowym remontu i przebudowy o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług, a w związku z tym czy ma prawo stosować stawkę podatku 0%.

Zdaniem podatnika usługa montażu/demontażu oraz przebudowy rusztowań przy remoncie i przebudowie statków mieszczą się w zakresie usług o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT, a w szczególności w kontekście zapisu "oraz ich części składowych" w wyżej wymienionym punkcie. Zdaniem podatnika, montaże/demontaże rusztowań oraz ich przebudowy są częścią składową usług przy remontach oraz przebudowach statków o której mowa we wspomnianym art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem min. art. 83. Zgodnie z zapisem art. 83 ust. 1 pkt 15 cytowanej wyżej ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex. 35.11 oraz ich części składowych.

Jednocześnie w myśl art. 83 ust. 2 cyt. ustawy opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Zgodnie z zapisem art. 47 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) częścią składową rzeczy jest wszystko co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Jednocześnie zgodnie z art. 47 § 3 tej ustawy przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

W przypadku braku ustawowej definicji pojęć "remont", "przebudowa", "konserwacja" w przepisach cytowanej ustawy należy odwołać się do powszechnie przyjętego rozumienia tych słów. Według słownika języka polskiego PWN remont to przywrócenia wartości użytkowej danego obiektu, np. budynku, urządzenia, maszyny, pojazdu mechanicznego, naprawa odnowienie czegoś; przebudowa - zmiana istniejącego stanu czegoś na inny, ulepszenie, poprawienie czegoś; natomiast przez konserwację należy rozumieć utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem.

Reasumując: W złożonym zapytaniu Podatnik wskazał, iż świadczy usługi polegające na montażu/ demontażu rusztowań na remontowanych lub przebudowywanych statkach wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11. Wskazany montaż i demontaż rusztowań nie jest w swej istocie remontem, przebudową bądź konserwacją, ale służy jedynie do wykonania przy ich pomocy określonych w art. 83 ust. 1 pkt 15 prac. Tak więc prace wykonywane przez wnioskodawcę jedynie wiążą się w sposób pośredni ze wskazanymi usługami poprzez przygotowanie warunków stwarzających możliwość ich wykonania natomiast nie są to w swej istocie usługi mieszczące się w zakresie pojęciowym tych słów. Mając na uwadze wskazane powyżej definicje należy stwierdzić że, usługi świadczone przez wnioskodawcę nie polegają na remoncie, przebudowie czy konserwacji statków w rozumieniu art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy Działalność podatnika nie spełnia więc przesłanek określonych w tym artykule, a tym samym nie uprawnia go do skorzystania z preferencji podatkowej, a tym samym świadczone przez niego usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem według stawki właściwej dla rodzaju świadczonej usługi.

Wykładnia językowa cytowanego art. 83 ustawy nie pozwala zgodzić się również z twierdzeniem, iż częścią składową o której mowa w tym artykule jest - jak wskazuje podatnik -montaż/demontaż rusztowań jako część składowa usług przy remontach oraz przebudowach statków. Również wykładnia celowościowa omawianego artykułu prowadzi do wniosku, iż chodzi tu o część składową statku a nie część składową wykonywanych usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz zacytowanych przepisów tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku