Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-422/05/IK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.09.2005, sygn. 1471/NUR1/443-422/05/IK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamawia usługi w postaci robót budowlano ? montażowych, remontów i robót konserwacyjnych związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury w postaci: urządzeń i ujęć wody, stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Infrastruktura ta jest lub będzie w przyszłości wykorzystywana w znacznej części na potrzeby związane z budownictwem mieszkaniowym i ma służyć mieszkańcom. Częściowo może być wykorzystywana także na inne potrzeby, w tym również na potrzeby przemysłu i sektora usług.

W dniu 22.07.2004r. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie pismem nr 1471/VUR1/443-263/04/UP uznał stanowisko Spółki za prawidłowe i potwierdził, iż roboty budowlane zamawiane przez Spółkę podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu 7% stawki podatku od towarów i usług, jeżeli są związane z infrastrukturą towarzyszącą w jakiejkolwiek części.

W dniu 19.05.2005r. pismem nr 1401/HT I/006-123/04/JKr Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że roboty budowlano ? montażowe, remonty w części związanej z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu winny być do dnia 31 grudnia 2007r. opodatkowane stawką podatku w wysokości 7%, zaś w pozostałej części podstawową stawką 22%.

Zdaniem Strony, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego zastosowanie ma art. 146 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się m.in. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody , oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacyjne i wodociągowe, o ile są związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Według Spółki roboty budowlano-montażowe, remonty i roboty konserwacyjne będą opodatkowane stawką VAT w wysokości 7% tylko wówczas, gdy będą związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zastosowanie ma również art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w/w ustawy, z którego wynika, że do 31 grudnia 2007r. roboty budowlano ? montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą opodatkowane są podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

Ponadto w ocenie Spółki właściwą datą, od której należy stosować zróżnicowane stawki VAT dla zamawianych usług budowlano montażowych, remontów i konserwacji związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury wodociągowo- kanalizacyjnej, jest data otrzymania pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr 1401/HT I/006-123/04/JKr pod warunkiem, że Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznaje, że pismo Dyrektora jest aktem administracyjnym, który w sposób zgodny z prawem dokonuje jakiejkolwiek zmiany interpretacji wydanej przez organ I instancji. Do tego czasu Spółka w oparciu o potwierdzoną przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie interpretację, stosowała stawkę VAT w wysokości 7% dla zamawianych przedmiotowych usług.

Na podstawie art. 146 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

1. sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elekroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,

-jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W powyższym przepisie ustawodawca odwołuje się do związku ściśle określonych obiektów z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Tak więc każdy z wymienionych przez ustawodawcę obiektów, żeby był zakwalifikowany do ?infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu? musi być związany z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Na podstawie posiadanej dokumentacji projektowo ? kosztorysowej, dotyczącej danej inwestycji wykonujący roboty winien wyodrębnić część związaną z obiektami budownictwa mieszkaniowego oraz część związaną z innymi obiektami i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym oraz 22% dla pozostałej części.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w/w ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do: robót budowlano ? montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym roboty budowlano ? montażowe związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, do 31 grudnia 2007r. zgodnie z w/w artykułem będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, według 7% stawki podatku. Dla pozostałej części robót na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy obowiązuje 22% stawka podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w dniu wydania przez Naczelnika tut. Urzędu w/w interpretacji z dn. 22.07.2004r., organy podatkowe na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta miały obowiązek udzielić informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych w ich indywidualnych sprawach. W myśl art. 14 § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika do informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego udzielonej przez organ podatkowy przede wszystkim nie może mu szkodzić, jednakże nie zwalnia go z obowiązku zapłaty podatku. W związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu informuje, że zmiana interpretacji prawa podatkowego dokonana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zobowiązuje Spółkę do zapłaty podatku od w/w usług od momentu powstania obowiązku podatkowego, a nie od wydania zmiany interpretacji.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie